Hlavní obsah
Mezi 25 zemí, kde je Rebel Whopper k dostání, patří i Česká republika. Foto: Bohumír Žídek, Novinky

I rostlinnému burgeru se smí říkat burger, odhlasovali europoslanci

Potraviny z rostlinných náhražek masa mohou i nadále používat názvy svých masných protějšků, jako jsou burgery, steaky nebo párky. Evropský parlament totiž v pátek odmítl pozměňovací návrh k reformě zemědělské politiky, který to měl zakázat. Proti zákazu se postavilo 379 poslanců, 284 bylo pro, 27 se zdrželo.

Mezi 25 zemí, kde je Rebel Whopper k dostání, patří i Česká republika. Foto: Bohumír Žídek, Novinky
I rostlinnému burgeru se smí říkat burger, odhlasovali europoslanci

„Názvy, (...) které se v současnosti používají pro masné výrobky a masné polotovary, jsou vyhrazeny výhradně pro výrobky obsahující maso. K těmto označením například patří steak, párek, řízek, burger,” stálo v zamítnutém návrhu.

Proti tomuto návrhu se z českých europoslanců postavili zástupci ODS Evžen Tošenovský, Veronika Vrecionová, Alexandr Vondra a Jan Zahradil, poslanci KDU-ČSL Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský, europoslanci za TOP 09 a STAN Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jiří Pospíšil, stejně jako Piráti Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa.

Pro zákaz názvů jako rostlinný burger nebo bezmasý párek se naopak vyslovila komunistka Kateřina Konečná, stejně jako zástupce SPD Ivan David a poslanci ANO Martina Dlabajová, Martin Hlaváček, Dita Charanzová, Radka Maxová, Ondřej Knotek a Ondřej Kovařík

Trh s náhražkami masa v poslední době roste. Vyvolal zájem velkých řetězců rychlého občerstvení.

Ve čtvrtek europoslanci schválili pozměňovací návrh, který k reformě Společné zemědělské politiky přidává zastropování dotací pro jednu fyzickou osobu na 500 tisíc eur (13,6 milionu korun) v rámci přímých plateb zemědělcům a na jeden milion eur (27,2 milionu korun) v rámci dotací na investice.

Konečné hlasování o reformě zemědělské politiky čeká europoslance v pátek pozdě odpoledne nebo večer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků