Hlavní obsah
Skupina Home Credit otočila trend hospodaření díky restrukturalizací byznysu v Rusku. Foto: Profimedia.cz

Home Credit loni snížil ztrátu, v druhém pololetí se už přehoupl do zisku

Skupina Home Credit v roce 2015 snížila ztrátu na 41,6 miliónu eur (1,12 miliardy korun), když o rok dříve vykázala ztrátu 60 miliónů eur (1,62 miliardy korun). Ve druhém pololetí už skupina vykázala zisk 48,8 miliónu eur (1,32 miliardy korun). Dále roste v Asii, naopak klesá v Rusku. Oznámila to v pátek firma, která je součástí skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Skupina Home Credit otočila trend hospodaření díky restrukturalizací byznysu v Rusku. Foto: Profimedia.cz
Home Credit loni snížil ztrátu, v druhém pololetí se už přehoupl do zisku

Home Creditu, který poskytuje spotřebitelské úvěry ve střední a východní Evropě a Asii, se podle podle mluvčího Milana Tománka podařilo otočit trend hospodaření díky razantní restrukturalizací byznysu v Rusku a pokračujícím investicím na trzích s rychle rostoucí spotřebou v Asii.

Obrat podpořila silným výkonem v Číně, solidním růstem ve Vietnamu a stabilním hospodařením v Česku.

"Byznys v Rusku jsme stabilizovali, úspěšně a rychle se rozvíjíme v Asii. Ta je příkladem, že umíme včas rozpoznat nové příležitosti a využívat jich. Jsme dostatečně silní, abychom současně investovali na čtyřech velkých asijských trzích do rozsáhlého rozvoje našeho byznysu, což nám dává ty nejlepší základy pro budoucnost," komentoval výsledky generální ředitel skupiny Jiří Šmejc.

Půjčky za 177 miliard

Loni Home Credit poskytl spotřebitelské úvěry za 6,558 miliardy eur (177,4 miliardy Kč), tedy o 3,4 procenta méně než v roce 2014. Objem nových peněz poskytnutých klientům v Číně se obdobně jako rok předtím meziročně téměř zdvojnásobil. Podíl Asie jako celku na nově poskytnutých úvěrech stoupl na 56,2 procenta. Makroekonomická situace v Rusku zůstává velmi složitá a skupina tam bude nadále postupovat maximálně obezřetně.

Majoritním vlastníkem Home Credit (88,6 procenta) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je podnikatel Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (11,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Jiřím Šmejcem.

Provozní výnosy skupiny se snížily o 16,9 procenta na 1,619 miliardy eur (43,8 miliardy Kč) vlivem konzervativnějšího přístupu k úvěrování v Rusku. Provozní náklady se meziročně zvýšily o 1,7 procenta na 887 miliónů eur (24 miliard Kč).

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a rozvíjí aktivity na Filipínách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků