Hlavní obsah
Demonstrace horníků v Ostravě. Foto: Pavel Karban, Právo

Hejtman Novák věří, že s nezaměstnaností na severu Moravy půjde něco udělat

Ani zamítavé stanovisko vlády o pomoci Dolu Paskov, který hodlá OKD na konci roku 2014 uzavřít, neznamená podle hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD), že stát horníkům nepomůže. Hejtman je přesvědčen, že existují cesty, jak pomoci stabilizovat zaměstnanost obecně, nejen v OKD.

Demonstrace horníků v Ostravě. Foto: Pavel Karban, Právo
Hejtman Novák věří, že s nezaměstnaností na severu Moravy půjde něco udělat

„Byla by to špatná vláda, kdyby při první příležitosti řekla kterémukoli privátnímu podnikateli: Jsi ve ztrátě, my tu ztrátu pokryjeme. Navíc poté, kdy podle mého management zcela nesmyslně a arogantně den před jednáním vlády řekne, když nedáte, tak my za rok zavřeme,“ uvedl Novák, který považuje za nutné, aby k jednacímu stolu zasedl vlastník, vláda i představitelé kraje. „Musí tu situaci řešit společně. Nelze si dopisovat a vzkazovat z letištní haly, že my to zavřeme, pokud nám nepomůžete.“

Pokud jde o možnosti v souvislosti se stabilizací zaměstnanosti v regionu, nemůže to podle Nováka fungovat tak, že když se někomu přestane v podnikání dařit, tak za něj zodpovědnost převezme stát.

„V případě OKD tady byla léta hojnosti, kdy minimálně 40 miliard vlastníci formou dividend ze společnosti vytáhli ven. Oni se ke své spoluzodpovědnosti musí přihlásit,“ vzkázal Novák a dodal, že jedním z možných kroků je dotovat útlum dolu s nějakým cílem nebo převzetí dolu státem. „Ale chce to ekonomickou analýzu, kterou musí předložit vlastníci. Ti však zatím ke stolu nesedli.“

Zraky se upínají k Barboře

Další možností je podle Nováka rozvoj nových průmyslových zón a příchod nových investorů do kraje.

„Největší kapacitu má nyní průmyslová zóna v Mošnově, my jsme schopni touto cestou získat pro kraj stovky, ne-li tisíce pracovních míst. Kraji chybí strategická průmyslová zóna, její příprava teď v lokalitě Barbora běží,“ poukázal Novák a přiznal, že momentálně jedná s potenciálním investorem, který by mohl přinést minimálně stovky pracovních míst. „Potřebuje postavit halu o výšce 80 metrů,“ prozradil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků