Hlavní obsah
Sálský přístav v německém Hamburku, který patří České republice. Hamburk plánuje v místě, kde jsou nyní české přístavy, výstavbu pro olympijské hry. Foto: Jakub Střihavka, ČTK

Hamburk nabízí Česku náhradní území za přístavy. Ťokovi se směna líbí

Česko je připraveno vyměnit dvě svá přístavní území v Hamburku za jinou lokalitu. Zástupci německého města přitom nabízejí místo, které je výhodnější než to současné, řekl ministr dopravy Dan Ťok, který tam v pondělí jednal o budoucnosti přístavů. Hamburk plánuje v místě, kde jsou nyní české přístavy, výstavbu pro olympijské hry.

Sálský přístav v německém Hamburku, který patří České republice. Hamburk plánuje v místě, kde jsou nyní české přístavy, výstavbu pro olympijské hry. Foto: Jakub Střihavka, ČTK
Hamburk nabízí Česku náhradní území za přístavy. Ťokovi se směna líbí

Česká republika má v Hamburku tři přístavní území: Sálský a Vltavský přístav, které k sobě přiléhají a byly propůjčeny Československu k užívání na základě Versailleské smlouvy, a samostatný Peutský přístav, který v roce 1929 Československo zakoupilo.

Výstavba, kterou město plánuje v souvislosti s kandidaturou na pořádání olympiády v roce 2024, by omezila přístup k Vltavskému přístavu. Ten by mělo překlenout několik nových mostů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Deklarovali jsme zástupcům Hamburku, že bychom jako Česká republika v Hamburku rádi zůstali. Pokud Hamburk potřebuje naše přístavní území pro účely svého rozvoje, jsme ochotni ho vyměnit," řekl ministr. Výměna by se podle něj týkala Vltavského a Sálského přístavu.

Ilustrační foto

Foto: Hamburk, Profimedia.cz

Hodit se budou po splavnění Labe

"Zástupci Hamburku tuto naši ochotu přivítali a nabídli nám náhradní území, které je podle mě výhodnější než to současné. To znamená, že je možnost řešení s benefity pro obě strany," řekl Ťok. V doprovodu hamburských představitelů navštívil Vltavský přístav i nově nabízené území. "Dostali bychom území, které leží víc východním směrem a podle mě je lepší, protože nabízí větší perspektivy rozvoje," řekl ministr po prohlídce obou lokalit.

Sálský přístav v německém Hamburku, který patří České republice

Foto: Jakub Střihavka, ČTK

Ťok zdůraznil, že Česko má zájem využívat své přístavy v Hamburku dlouhodobě, určitě i po roce 2028, kdy vyprší platnost Versailleské smlouvy. "Jestliže myslíme vážně, že chceme splavnit Labe, potřebujeme mít na tom výstupu, tedy v Hamburku, dostatečné zázemí pro české loďaře," řekl.

Česko v uplynulých 15 letech do obnovy svých přístavních území v Hamburku neinvestovalo a tamní majetek chátral. Letos v červnu začalo Česko s rekonstrukcí, ve Vltavském přístavu má vzniknout nová manipulační plocha pro překládání zboží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků