Hlavní obsah
Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová Foto: Jacky Naegelen, Reuters

Globální ekonomika poroste ještě rychleji, než se čekalo, předpovídá MMF

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok, v obou případech o 0,1 procentního bodu oproti starší prognóze. Pro letošní rok fond počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,6 procenta, pro příští rok se zrychlením na 3,7 procenta.

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová Foto: Jacky Naegelen, Reuters
Globální ekonomika poroste ještě rychleji, než se čekalo, předpovídá MMF

MMF v úterý zveřejnil pravidelnou podzimní zprávu o výhledu světové ekonomiky. V loňském roce globální ekonomika vzrostla o 3,2 procenta, což byl nejpomalejší růst od vypuknutí globální finanční krize.

Měnový fond zlepšil i výhled pro Česko. Letos má tempo jeho růstu zrychlit na 3,5 procenta z loňských 2,6 procenta. Přitom v jarním výhledu předpovídal fond zrychlení růstu tuzemské ekonomiky pro letošní rok jen 2,8 procenta.

Nová prognóza MMF počítá s tím, že česká ekonomika by měla příští rok zpomalit na 2,6 procenta. Jarní prognóza počítala s ještě nižším růstem – 2,2 procenta.

Na silnějším celosvětovém růstu se podílí zejména zotavení investic, obchodu a průmyslové výroby doprovázené posílením podnikatelské a spotřebitelské důvěry. Růst výrazně zrychluje v Evropě, Japonsku, Číně i ve Spojených státech.

Současný globální vzestup je podle fondu mnohem širšího rázu než v posledních deseti letech. Na zrychlení se totiž podílelo zhruba 75 procent světové ekonomiky. Zbývajících čtvrtina však zůstává potenciálním zdrojem destabilizujících šoků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků