Hlavní obsah
Zhoršení výsledků přičítá šéf Applu Tim Cook hlavně slabším prodejům iPhonů v Číně a obchodním sporům USA s Pekingem. Foto: Elijah Nouvelage, Reuters

Gigant Apple kvůli odhadovaným nižším tržbám oslabil i ostatní firmy

Akcie množství předních světových firem na evropských i amerických burzách ve čtvrtek oslabily poté, co americký technologický obr Apple snížil odhad svých tržeb za fiskální čtvrtletí, které skončilo 29. prosince.

Zhoršení výsledků přičítá šéf Applu Tim Cook hlavně slabším prodejům iPhonů v Číně a obchodním sporům USA s Pekingem. Foto: Elijah Nouvelage, Reuters
Gigant Apple kvůli odhadovaným nižším tržbám oslabil i ostatní firmy

Šéf Applu Tim Cook v dopise investorům napsal, že za období, jež zahrnovalo i vánoční nákupní horečku, předpokládá nejméně o pět miliard dolarů nižší tržby, než se očekávalo. Zhoršení podle něj způsobil zejména slabší prodej chytrých telefonů iPhone v Číně a také obchodní spory USA s Pekingem. Je to poprvé od nástupu iPhonů před 12 lety, co Apple nenaplnil predikce.

Dopad nejen na dodavatele

Analytici očekávali tržby okolo 91,5 miliardy dolarů (dva biliony Kč) a samotný Apple předpokládal 89 až 93 miliard. Cook však překvapivě oznámil, že odhaduje tržby jen na 84 miliard (1,9 bilionu Kč).

Akcie Applu ztrácely už ve středu a v USA jeho hodnota sestoupila pod 700 miliard dolarů (15,9 bilionu Kč). Loni v srpnu přitom hodnota Applu jako první americké firmy v dějinách dosahovala bilionu dolarů.

Včera po Cookově oznámení jeho akcie ztrácely dál. Na frankfurtské burze krátce po otevření oslabily o téměř devět procent a stejná situace se opakovala po začátku obchodování na Wall Streetu. Dopad to mělo i na ostatní firmy, a to nejen na dodavatele Applu, když třeba rakouský výrobce čipů AMS odepsal více než pětinu své tržní hodnoty, ale i další firmy napojené na čínský trh.

O zhruba tři procenta se propadly akcie výrobce luxusních oděvů a doplňků Burberry. Podobně na tom byla společnost Kering zastřešující značky Gucci, Yves Saint Laurent a Alexander McQueen. O více než tři procenta se propadla hodnota akcií švýcarského výrobce hodinek Swatch a klesaly též akcie těžařských gigantů Rio Tinto, Glencore či BHP Billiton.

Scénář se ještě může opakovat

Jak upozornila stanice CNN, čínské zpomalení bude zřejmě na západní společnosti dopadat i nadále. Na čínský trh jsou silně navázané firmy jako General Motors, Volkswagen či Starbucks, jež zveřejní své zprávy v nadcházejících týdnech.

Očekává se, že loňský růst čínské ekonomiky byl nejslabší od roku 1990 a letošek bude v tomto ohledu i kvůli obchodním sporům Číny s USA ještě horší.

„Tento rok by pro západní značky mohl být velmi tvrdý,“ citovala CNN analytika investiční společnosti China Market Research Group v Šanghaji Benjamina Cavendera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků