Hlavní obsah
Rafinérie ve francouzském přístavu Fos-Lavera nedaleko Marseille Foto: Jean Paul-Pelissier, Reuters

Francie chce do roku 2040 ukončit těžbu ropy a zemního plynu

Francie chce v rámci boje proti změně klimatu učinit další rázný krok. Do roku 2040 chce ukončit těžbu ropy a zemního plynu na celém svém území, uvedl server listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Další ofenzívu v boji proti klimatu oznámil ve středu ministr životního prostředí Nicolas Hulot.

Rafinérie ve francouzském přístavu Fos-Lavera nedaleko Marseille Foto: Jean Paul-Pelissier, Reuters
Francie chce do roku 2040 ukončit těžbu ropy a zemního plynu

Hulot již dříve uvedl, že Francie hodlá do roku 2040 ukončit prodej benzínových a naftových motorových vozidel. Zastavení těžby má tento plán doplňovat.

Nutno však podotknout, že půjde spíše o symbolický akt. Vlastními ropnými a plynovými poli totiž Francie pokrývá zhruba procento domácí spotřeby. Země provozuje těžbu na malých polích v pařížském regionu, v Akvitánii, Alsasku a na některých zámořských územích, především u pobřeží Francouzské Guyany.

Francie postupně přestane vydávat nová povolení k průzkumu a těžbě. Prodlužování vydaných povolení bude omezovat, aby jejich platnost vypršela do roku 2040. Hulot chce navíc do roku 2022 ukončit produkci uhelných elektráren.

Paradoxně hodlá do roku 2025 snížit i podíl jaderné energetiky na celkové produkci energie ze současných 75 procent na 50, navzdory tomu, že ta na rozdíl od uhlí k oteplování planety nepřispívá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků