Hlavní obsah
Sídlo společnosti Wirecard v Aschheimu Foto: Michael Dalder, Reuters

Finanční skandál v Německu: Chybějící miliardy zřejmě nikdy neexistovaly, připustil Wirecard

Celkem 1,9 miliardy eur (50,7 miliardy korun) v rozvaze německého poskytovatele plateb Wirecard, které auditoři z Ernst & Young nemohli najít, zřejmě nikdy neexistovaly. Podle serveru týdeníku Die Zeit to uvedla sama společnost. Výsledky hospodaření za minulé čtvrtletí i za loňský rok jsou proto zřejmě zcela chybné.

Sídlo společnosti Wirecard v Aschheimu Foto: Michael Dalder, Reuters
Finanční skandál v Německu: Chybějící miliardy zřejmě nikdy neexistovaly, připustil Wirecard

Na konci minulého týdne auditoři z Ernst & Young oznámili, že nemohou najít téměř dvě miliardy eur v rozvaze Wirecard. Tyto peníze měla společnost podle rozvahy mít na dvou účtech v Asii.

Podle Ernst & Young existuje podezření, že se správci bankovních účtů Wirecard pokusili „oklamat auditora“ a mohli poskytnout „podvržené finanční zůstatky“. Vedení společnosti se k tomuto názoru nyní připojilo, když uvedlo, že zmíněných 1,9 miliardy eur s „největší pravděpodobností neexistuje”.

Částka přitom představuje zhruba čtvrtinu bilanční sumy společnosti.

Wirecard proto předpokládá, že výsledky hospodaření za loňský rok i za první čtvrtletí letošního roku byly chybné. Nelze vyloučit ani to, že neexistující peníze ovlivní hospodářské výsledky v předchozích letech.

Šéf Wirecard v pátek rezignoval s okamžitou platností. Již ve čtvrtek dozorčí rada z funkce uvolnila odpovědného radního Jana Marsalka.

Akcie společnosti na konci týdne zaznamenaly největší propad za dobu její existence. Byl to také největší propad, který kdy zaznamenal kterýkoli člen německého akciového indexu DAX.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků