Hlavní obsah

Fáma o odchodu Řecka z eurozóny povzbudila euro, po dementi zase spadlo

Společná evropská měna zaznamenala růst poté, co se začaly šířit spekulace o možném odchodu dluhy zmítaného Řecka z eurozóny. Mluvčí řecké vlády ovšem ve středu tyto informace důrazně popřel, načež euro opět o své zisky přišlo.

Fáma o odchodu Řecka z eurozóny povzbudila euro, po dementi zase spadlo

"Kategoricky popíráme jakékoliv úvahy o opuštění Evropské unie nebo eurozóny," uvedl mluvčí řecké vlády.

Euro se podle obchodníků kvůli těmto zvěstem vyšplhalo až na 1,2366 USD. Po popření spekulací o část zisků přišlo a prodávalo se za 1,2328 USD. Proti úternímu závěru však bylo silnější o 1,2 procenta, napsala agentura Reuters.

Řecko díky penězům od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu plně uhradilo dneškem splatný dluhopis v objemu 8,5 miliardy eur (téměř 220 miliard Kč). Řecká vláda sjednala dohodu o finanční pomoci s MMF a Evropskou unií na počátku května, aby stihla půjčenými penězi splatit právě tento dluhopis.

Řecko v úterý od většiny ostatních zemí eurozóny obdrželo půjčku 14,5 miliardy eur a MMF mu minulý týden poslal první splátku svého úvěru v částce 5,5 miliardy eur. EU a MMF slíbily Řecku na příští tři roky celkem 110 miliard eur, z toho 80 miliard mají poskytnout země eura.

Řecko se na konci roku začalo propadat do dluhové krize, protože po odhalení skutečného stavu veřejných financí ztratilo důvěru finančních trhů. Úroky z řeckých dluhopisů na trhu vzrostly na neúnosné úrovně a bez rekordní mezinárodní pomoci by Atény musely vyhlásit platební neschopnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků