Hlavní obsah

Evropu nejvíce ohrožují zabijáčtí slimáci, emise či úbytek ryb

Evropské životní prostředí čelí invazi zabijáckých slimáků a dalších nepůvodních druhů. Biologickou rozmanitost na kontinentu ovšem ohrožuje také nadměrný rybolov a nedostatek vody.

Evropu nejvíce ohrožují zabijáčtí slimáci, emise či úbytek ryb

Uvádí to výroční zpráva Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) pro letošní rok upozorňující na problémy, jež bezprostředně ohrožují životní prostředí. Za předsednickou zemi EU ji v pátek v Praze představil ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), za EEA její výkonná ředitelka Jacqueline McGladeová.

„Tento rok je pro lidstvo klíčový. V Kodani proběhne diskuse o postkjótském balíčku omezujícím dále produkci skleníkových plynů. Důsledky změn klimatu už vidíme kolem sebe, proto jsem do zprávy zařadili i příběhy obyčejných lidí. Právě oni musejí chtít situaci řešit, ne jen politici,“ řekla v Praze McGladeová.

Podle studie nazvané Signály EEA 2009 představují další rizika pro Evropu probíhající globální klimatické změny a škodlivé částice v ovzduší. Jisté obavy vyvolává rovněž rozmach tzv. bioenergie ­ konkrétně vhodná volba plodin, z níž se energie vyrábí.

Špatné kroky v této oblasti by mohly spustit problémy jinde ve světě, varuje zpráva. Konstatuje navíc, že EU by měla v rámci zlepšení životního prostředí reformovat i svou zemědělskou politiku a řešit mezinárodní zásilky odpadu putující často napříč planetou.

Číňan se živí tříděním odpadu z londýnských popelnic

Studie vedle popisů problémů a doplňujících dat nabízí příběhy lidí. Letos to jsou například Turek z Istanbulu, kterému kvůli suchu neteče doma z kohoutku pravidelně voda, nebo Číňan živící se tříděním odpadu z londýnských popelnic, který doputoval až do recyklačního závodu v deltě čínské Perlové řeky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků