Hlavní obsah
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: Vincent Kessler, Reuters

Evropská komise slíbila Ukrajině půjčku 1,8 miliardy eur

Evropská komise navrhla poskytnout další finanční pomoc Ukrajině, jejíž ekonomika je na pokraji bankrotu. Země by měla dostat střednědobou půjčku ve výši 1,8 miliardy eur (50,2 miliardy Kč). Návrh komise musí ještě schválit vlády zemí Evropská unie a Evropský parlament.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: Vincent Kessler, Reuters
Evropská komise slíbila Ukrajině půjčku 1,8 miliardy eur

Peníze by měla Evropská unie poskytnout letos a na počátku příštího roku. Ukrajina však peníze obdrží pouze v případě, že bude plnit podmínky programu mezinárodní pomoci a pokračovat v dohodnutých reformách.

„Evropa stojí společně za Ukrajinou,” prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Solidarita s Ukrajinou není prázdným slovem.”

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rozšiřování programu 

Zpráva z EU přišla ve čtvrtek jen krátce poté, co americký investor maďarského původu George Soros vybídl Západ, aby zvýšil finanční pomoc Ukrajině. Mezinárodní měnový fond (MMF) také v Kyjevě obnovil rozhovory, se kterými Kyjev spojuje naděje na rozšíření stávajícího záchranného programu.

Slíbená pomoc bude již třetím programem pomoci EU pro Ukrajinu od roku 2010. V rámci předchozích dvou programů Kyjev dostal od EU slíbeno přes 1,6 miliardy eur, z této částky doposud obdržel zhruba 1,36 miliardy eur. Posledních 250 milionů eur má být uvolněno letos na jaře, pokud Kyjev splní podmínky, ke kterým se zavázal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků