Hlavní obsah
Těžba ropy z břidlic Monterrey Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Evropa vyhlíží levný plyn, USA umožní vývoz LNG

Spojené státy se po dvouleté debatě rozhodly umožnit vývoz svého plynu do světa. Vláda prezidenta Baracka Obamy v pátek schválila druhý terminál pro export zkapalněného zemního plynu (LNG). Amerika má díky boomu těžby z břidlic plynu přebytek a levný americký plyn by mohl snížit ceny této komodity v jiných oblastech světa včetně Evropy, kde je tato surovina několikanásobně dražší než v USA.

Těžba ropy z břidlic Monterrey Foto: Lucy Nicholson, Reuters
Evropa vyhlíží levný plyn, USA umožní vývoz LNG

Schválením exportu z terminálu Freeport v Texasu končí téměř dvouletá pauza, kdy ministerstvo energetiky zastavilo posuzování žádosti o vývoz. Vláda se ocitla pod tlakem průmyslových výrobců, kteří namítali, že vývoz plynu zvýší domácí ceny energie a vstupů a zadusí nadějně se rozvíjející reindustrializaci země. V roce 2011 vláda schválila vývoz z terminálu Sabine Pass firmy Cheniere Energy.

"Je to pro Spojené státy historický okamžik," řekl k tomu agentuře Reuters analytik Phil Flynn z chicagské firmy Price Futures Group. Spojené státy díky prudkému růstu těžby z břidlicových hornin v posledních letech získaly v plynu soběstačnost a tamní firmy připravují jeho vyvoz. Podaly už více než desítku žádostí o schválení exportních terminálů.

Chemická lobby exportu nezabránila

Otázka vývozu ropy a plynu je ale v USA politicky citlivá. Proti vývozu bojuje zejména chemický průmysl v čele s koncernem Dow Chemical. Plyn je pro řadu chemických provozů základní vstupní surovinou.

Povolení pro terminál Freeport se týká zemí, které s USA nemají uzavřenou dohodu o volném obchodu, tedy například velkých odběratelů plynu jako Japonska nebo Indie. Vláda schválila žádost o umožnění vývozu den poté, co Senát potvrdil do funkce nového ministra energetiky Ernesta Monize.

V Evropě už chystá dovoz amerického plynu Británie, která tak jako první ve "starém světě" bude mít přímý prospěch z "břidlicové revoluce" v USA. Britští dovozci letos uzavřeli s americkými společnostmi dvě dlouhodobé dohody o dovozu zkapalněného zemního plynu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků