Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Europoslanci odklepli přísnější tažení proti kouření

Poslanci Evropského parlamentu (EP) odsouhlasili návrhy na revizi tabákové směrnice EU. Přísnější postoj by měl učinit tabákové výrobky méně atraktivní, především pak pro mladé lidi.

Ilustrační foto Foto: Dana Kysučanová, Novinky
Europoslanci odklepli přísnější tažení proti kouření

Směrnice počítá především s rozšířením povinných zdravotních varování na 65 procent plochy balíčku cigaret na přední i zadní straně. Varování by také měla mít podobu obrázku, což ve většině členských států v současnosti není pravidlem. Podle současné legislativy musí zdravotní varování pokrývat alespoň 30 procent plochy přední a 40 procent zadní strany balíčku.

Směrnice zároveň požaduje, aby se ve všech zemích zakázala balení obsahující méně než 20 cigaret, která jsou levnější a tedy dostupnější pro děti.

„Toto hlasování je vyvrcholením mnohaleté práce na pozadí intenzivního lobbingu tabákového průmyslu a jeho čelných skupin. Nová opatření jsou velkým krokem vpřed v kontrole tabáku a napomohou předcházet tomu, aby nová generace kuřáků začala kouřit. Víme, že kouřit začínají děti, ne dospělí. Drtivá většina kuřáků začíná kouřit před 18. narozeninami," uvedla britská europoslankyně Linda McAvanová.

Skoro tři čtvrtě miliónu obětí

Text ještě musí schválit Rada ministrů, která se jím má zabývat 14. března. Po jeho schválení pak budou mít členské státy dva roky na to, aby směrnici zavedly do vnitrostátních předpisů.

Dvanáct let po zavedení platnosti současné směrnice zůstává kouření v EU hlavní příčinou smrti, které lze předcházet. Každý rok si kouření vyžádá na 700 tisíc lidských životů.

Česká republika se k evropské směrnici staví odmítavě. Prezident Miloš Zeman ale loni na podzim prohlásil, že výsledná podoba směrnice je poměrně dobrá, byť s regulacemi v této oblasti nesouhlasí.

Náruživý kuřák Zeman během říjnové návštěvy kutnohorské tabákové společnosti Philip Morris zdůraznil, že omezení prodeje se nakonec nemá týkat cigaret „slim“ a mentolové cigarety mají být staženy z trhu až po osmiletém přechodném období. Povrch krabičky si kuřák podle prezidenta stejně moc neprohlíží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků