Hlavní obsah
Jindřišská zvonice Foto: Vratislav Konečný

Euro několik chvil stálo méně než 30 korun

Po dvou a půl letech se ve středu evropská měna na chvíli prodávala za méně než 30 korun, kurz se dostal na 29,97 Kč/EUR. Pak ale měna oslabila zpět na 30,08 koruny. O korunu, podobně jako o další středoevropské měny mají zájem zahraniční obchodníci, kteří nyní ve velkém nakupují.

Jindřišská zvonice Foto: Vratislav Konečný
Euro několik chvil stálo méně než 30 korun

Mnozí obchodníci mají obchody nastaveny tak, aby se koruna začala prodávat, pokud prorazí právě hranici 30 korun. Měna pak rychle oslabí.

Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka by koruna mohla posílit až na hodnotu 29,80 koruny za eur, pokud by se jí povedlo prorazit psychologickou hranici na delší dobu.

Proti silné koruně se zřejmě ve čtvrtek ústně ohradí členové rady České národní banky (ČNB). Silná měna nahrává ČNB a jejím plánům nezvyšovat v nejbližší době úrokové sazby. Člen bankovní rady Jan Frait ale uznal, že silná koruna komplikuje život českých exportérům a může zpomalit ekonomiku.

Takto vysoko byla koruna naposledy v září 2002, tehdy obchodníci protestovali, že silná měna snižuje jejich tržby. Výrobky, které v drtivé většině vyvážejí do zemí EU, jim totiž méně vydělávají. Výhodný je kurz naopak pro české cestovatele. Cesty do Evropy se zlevní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků