Hlavní obsah
Foto: Jan Handrejch, Právo

EU omezí bonusy pro bankéře výší jejich platu

Evropská unie omezí bonusy pro bankéře. Odměny nebudou moci překročit výši jejich platu. Předběžně se na tom podle agentury Reuters dohodli zástupci členských zemí sedmadvacítky a Evropský parlament (EP). Nová pravidla by měla vstoupit v platnost začátkem příštího roku.

Foto: Jan Handrejch, Právo
EU omezí bonusy pro bankéře výší jejich platu

"Poprvé v dějinách regulace finančního trhu EU stanovíme hranici pro bonusy bankéřů," uvedl v prohlášení rakouský zákonodárce EP Othmar Karas, který pomáhal dohodu zprostředkovat. "Máme všechny podstatné části dohody," potvrdil novinářům výsledky nočního jednání unijní komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

Nová pravidla dají akcionářům bank také možnost, aby limit pro bonusy zvýšili až na dvojnásobek základního platu bankéřů. Dohodu, která bude součástí širší bankovní legislativy, musí schválit většina členských zemí EU.

Podle Reuters normu přivítá velká část evropské veřejnosti, která se na bankéře nejpozději od finanční krize v roce 2008 dívá velmi skepticky. Neúspěch naopak představuje pro britskou vládu, která se dlouho podobnému omezení snažila zabránit, i kvůli tomu, že ve finanční metropoli Londýně pracuje na 144 000 bankéřů a řada dalších v příbuzných profesích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků