Hlavní obsah
Estonsko chce spustit vlastní virtuální měnu Estcoin, informoval server americké televize CNBC. Foto: JIRAROJ PRADITCHAROENKUL / Alamy, Profimedia.cz

Estonsko si chce založit vlastní digitální měnu

Estonsko chce spustit vlastní virtuální měnu Estcoin, informoval server americké televize CNBC. Stát tak reaguje na popularitu digitálních měn jako Bitcoin nebo Ethereum. Právě zakladatel Etherea Vitalik Buterin má Estonsku s projektem pomáhat.

Estonsko chce spustit vlastní virtuální měnu Estcoin, informoval server americké televize CNBC. Foto: JIRAROJ PRADITCHAROENKUL / Alamy, Profimedia.cz
Estonsko si chce založit vlastní digitální měnu

Estonsko je dlouhodobě světovým lídrem v elektronizaci veřejné správy, takzvaném e-Governmentu. Estonci si přes internet mohou založit firmu, stejně jako platit daně nebo volit. V roce 2014 navíc Estonsko spustilo projekt, který umožňuje okusit část těchto výhod i lidem, kteří nedisponují estonským občanstvím.

Takzvané e-rezidentsví mohou cizinci prostřednictvím webových stránek získávat již od prosince 2014. Nejde o totéž jako o občanství nebo povolení k pobytu, e-rezidenti však mohou mimo jiné zakládat firmy v Estonsku, aniž by do něj museli jezdit.

Podle šéfa projektu e-rezidenství už této služby využívá 22 tisíc lidí z celého světa. Právě na tento projekt má virtuální měna Estcoin navazovat. Estonští e-rezidenti dostanou jako první možnost se do projektu zapojit pomocí takzvaného ICO (Initial Coin Offering, první veřejná nabídka digitální měny). Zájemci tak mohou pomoci projekt rozjet tím, že si hned na začátku část Estcoinů koupí.

„ICO v rámci ekosystému e-rezidentství by mohlo vytvořit silné pobídkové sladění mezi e-rezidenty a fondem a – když odhlédneme od ekonomického aspektu – e-rezidenti se budou více cítit jako komunita, vzhledem k tomu, že bude více věcí, které mohou dělat společně,” uvedl k tomu poradce projektu a zakladatel virtuální měny Ethereum Vitalik Buterin.

Novodobá zlatá horečka

Virtuální měna Bitcoin se těší velké popularitě i díky tomu, že se dá těžit na vlastní pěst pomocí výkonných počítačů. Novodobí těžaři tak rozpoutali na internetu zlatou horečku. Je to patrné při pohledu do nabídek jednotlivých obchodů, kde je řada grafik a procesorů beznadějně vyprodaná. A to platí i v Česku.

Poptávka je vysoká především u hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. „Největší zájem je o grafické karty AMD Radeon RX 580, RX 570, NVIDIA GTX 1060 a GTX 1070. Zájem je dokonce takový, že jsou aktuálně na celém trhu nedostatkovým zbožím,“ reagoval na dotaz Novinek Michal Gabriel, marketingový ředitel CZC.cz.

Od letošního května je například bitcoiny možné platit v Alze. „Průměrná objednávka se pohybuje momentálně v částce kolem 8000 Kč, největší objednávka byla v hodnotě 560 000 Kč,“ uvedl pro Novinky.cz Igor Pauer, e-commerce business director Alza.cz.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků