Hlavní obsah

Energetici měli po bouřkách na východě Čech kalamitní stav

Řádění vichřice, která se ve čtvrtek odpoledne a v noci na pátek přehnala nad Českem, způsobila vážné škody v energetické síti. Ve východních Čechách dokonce museli energetici vyhlásit kalamitní stav. Potýkali se se stovkami výpadků proudu způsobených bouřkami. První hrubý odhad škod hovoří o téměř pěti miliónech korun.

Energetici měli po bouřkách na východě Čech kalamitní stav

"Dispečink evidoval 199 poruch na vedeních vysokého a velmi vysokého napětí a přes tisíc poruch na linkách nízkého napětí," řekla mluvčí energetiků Šárka Beránková. Kalamitní stav skončil v půl sedmé večer.

K nejpostiženějším oblastem patřilo Pardubicko, okolí Třemošnice, Chrudimsko, Havlíčkobrodsko, Žamberecko a na Trutnovsku okolí Rtyně v Podkrkonoší a Úpice.

"Přerušení dodávky elektřiny bylo způsobeno poryvy silného nárazového větru, pády větví a stromů do vedení, bouřkou, spadanými vodiči elektrického vedení. Poruchové čety na odstraňování havárií pracují od čtvrteční noci a předpokládají obnovení dodávky elektrické energie ve všech oblastech během pátku," uvedla Beránková.

Blesky zažehly přes sto požárů, hasiči měli napilno

Zuřící bouře přiměly k maximálním výkonům i hasiče, kteří prožili možná nejnáročnější den a noc v tomto roce. Odstraňovali vichřicí vyvrácené stromy a spadlé dráty elektrického vedení, čerpali vodu ze sklepů nebo silnic, vyjížděli ale také k více než stovce požárů.

Nejvážnější situace byla v Jihomoravském kraji. Jak řekl mluvčí Hasičského  záchranného sboru Petr Kopáček, kvůli bouřce, dešti a větru zasahovalo 171 hasičských jednotek u 135 živelních pohrom.

Hasiči likvidovali i 104 požárů, což je dvojnásobek průměru požárů a nejvyšší počet za poslední týdny. Například na Klatovsku hasili požár novostavby rodinného domu, který začal hořet po úderu blesku. Škoda je odhadována na milión korun. Na Novojičínsku způsobil blesk statisícové škody, když ve večerních hodinách zapálil střechu novostavby hotelu.

V Hradeckém kraji měli  hasiči plné ruce práce zejména na Trutnovsku a Jičínsku. "V Úpici jsme čerpali vodu z pěti domů, v Hajnici ze třech," řekl operační důstojník trutnovských hasičů. Na Jičínsku přívalový déšť zaplatil několik sklepů v Nové Pace, V Novém Městě nad Metují voda vyplavila místní drogérii a jeden dům v Lipí.

V Pardubickém kraji hasiči vyjížděli více než stokrát. "Nejčastěji šlo o vyvrácené stromy a spadané větve na silnice, čerpání vody ze zatopených sklepů i silnic," řekla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Hasiči se potýkali i se spadlými elektrickými dráty, které v několika případech zapálily porost, a s požárem trafostanice za Přeloučí. U obce Mladotice na Chrudimsku spadl strom na auto a jeho třiadvacetiletý řidič utrpěl lehké zranění hlavy.

Přívalové deště zvedly řeky

Přívalové deště také krátkodobě zvedly hladiny některých řek. Například Javorka v Lázních Bělohrad na Jičínsku ve čtvrtek večer krátce překonala hranici prvního stupně povodňové aktivity.

Nejvíce vody za posledních 24 hodin napršelo v Lučicích na Hradecku, a to 62 litrů na metr čtverečný. Kolem 40 litrů na metr čtverečný napršelo na části Jičínska a Trutnovska, v Orlických horách a na Chrudimsku, informoval podnik Povodí Labe.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků