Hlavní obsah
Staré pokladny ustoupí elektronické evidenci tržeb. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

EET se má týkat i Airbnb, upozorňují experti

Povinnost evidovat elektronicky tržby se jako prvních bude od začátku prosince týkat podnikatelů, kteří poskytují ubytovací a stravovací služby. Co se týče ubytování, jako prvních se EET dotkne hotelů, motelů, botelů, kempů, tábořišť, rekreačních a poskytovatelů dalších krátkodobých ubytování. Definice je poměrně zevrubná, ale otazník visí nad službami, jako je například stále populárnější ubytovací služba Airbnb, upozorňují odborníci.

Staré pokladny ustoupí elektronické evidenci tržeb. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
EET se má týkat i Airbnb, upozorňují experti

„Ubytovací služby – na rozdíl od pronájmu – EET podléhají, jsou-li hrazeny hotově nebo kartou, případně i kartou přes internet. Tak je tomu také v případě Airbnb,“ vysvětluje Zuzana Hrubá, daňová poradkyně Schaffer & Partner.

Aby se jednalo o pronájem bytu, musí být podle Hrubé uzavřena písemná podoba nájemní smlouvy, což se v případě Airbnb neděje, a navíc musí být splněny všechny podmínky stanovené pro nájem bytu v občanském zákoníku. „Kromě toho jsou v případě Airbnb spolu s poskytnutím nemovitosti poskytovány i další služby jako úklid, povlečení postelí a podobně. To tedy souhrnně znamená, že Airbnb představuje ubytovací službu a povinnost elektronické evidence se jí bude týkat již od 1. prosince,“ dodává Hrubá.

Airbnb
Webová služba Airbnb zprostředkovává pronájem ubytování. Využívá provázané sítě doporučení a uživatelských profilů na síti. Majitel služby sídlí v San Francisku.

Občerstvení na místě či s sebou

Bez komplikací podle ní není ani rozlišení toho, co je poskytnutí stravovací služby a co dodání zboží. Jako příklad může sloužit například návštěva pizzerie.

„Pokud si jídlo sním u stolu v pizzerii či na předzahrádce vyhrazené hostům, mám možnost využít další služby jako např. toalety, a je-li tímto restauračním zařízením poskytováno také osvětlení, případně vytápění či klimatizace, pak se jedná o poskytnutí stravovací služby, která podléhá EET hned v první fázi,“ říká Jana Janoušková, daňová specialistka ze společnosti Kodap.

„Pokud si ale pizzu nechám zabalit do krabice a odnesu si ji, či si ji nechám dovézt, jde o dodání zboží a tržba bude povinně elektronicky evidována až od
1. března 2018,“ doplňuje Janoušková. Provozovatel má samozřejmě možnost evidovat obě tržby, jednu povinně a druhou dobrovolně.

Jak to bude s e-shopy

E-shopů se EET začne týkat až od 1. března 2017. V jejich případě může být podle některých odborníků problematické rozdělení, které typy plateb EET podléhají a které nikoliv. Evidenci tržeb budou podléhat platby v hotovosti či kartou při osobním převzetí, kartou on-line, využití platebních metod typu PayPal nebo platba na dobírku, kdy prodejce inkasuje peníze od přepravce v hotovosti.

Pokud ale přepravce pošle prodejci peníze převodem na účet, je tato operace posuzována stejně jako peněžní převod od zákazníka, a EET se na ni proto nevztahuje.

„Z našich statistik vyplývá, že zákazníci stále nejčastěji využívají možnost dobírky, a to 41 %. Jako další nejoblíbenější je platba převodem na účet, celých 27 %. I kdyby si nechávali majitelé e-shopů posílat od přepravce peníze za dobírku převodem na účet, stále to znamená, že přibližně třetina objednávek a plateb podléhá EET,“ upozorňuje Miroslav Uďan ze společnosti Shoptet.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků