Hlavní obsah
Účtenka z EET Foto: Novinky

Druhá vlna EET dopadne na čtvrt miliónu obchodníků. Údaje si vyzvedlo 16 procent z nich

Po restauracích a hotelích začne už za měsíc platit elektronická evidence tržeb (EET) i pro maloobchod a velkoobchod. Druhá vlna EET se dotkne asi 250 tisíc obchodníků, což je šestkrát víc subjektů, než kolika se týkala první vlna. Podnikatelé s přípravou nespěchají, autentizační údaje si vyzvedla zatím jen asi šestina z nich.

Účtenka z EET Foto: Novinky
Druhá vlna EET dopadne na čtvrt miliónu obchodníků. Údaje si vyzvedlo 16 procent z nich

První vlna se obešla bez zásadnějších tlačenic na úřadech, tentokrát už by to vzhledem k počtu podnikatelů tak být nemuselo.

Třeba jen e-shopů je podle odhadů přes 40 tisíc, tedy tolik, kolik bylo celkem subjektů z první vlny, která se týkala restaurací a hotelů. Autentizační údaje si zatím vyzvedla jen šestina obchodníků.

„Ke konci dne 30. 1. (pondělí) si vyzvedlo autentizační údaje 41 311 poplatníků z celkem odhadovaných 250 tisíc spadajících do druhé fáze,” řekla Novinkám mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Ve Sněmovně v lednu neprošly návrhy na výjimky z EET pro obchodníky s ročními tržbami do 250 tisíc ani pro e-shopy. Ty musí řešit technické komplikace při platbě kartou. Řada menších tuzemských e-shopů uvažuje, že od března možnost platby kartou raději zruší. [celá zpráva]

Naopak platby dobírkou v té podobě, jak ji e-shopy obvykle používají, výjimku mají. [celá zpráva]

Dodavatelé pokladen mají žně

Kamenné obchody si musí kvůli EET pořídit pokladny a tiskárny účtenek, pokud již nemají modernější vybavení, které je možné napojit na server finanční správy. Nové zařízení vyjde nejlevněji kolem 5000 korun, sofistikovanější pokladny stojí násobně víc.

„Dodavatelé pokladen jsou hardwarem většinou předzásobeni, komplikace však mohou nastat u instalace pokladen a u následného zákaznického servisu. Z trhu vím, že již dnes část dodavatelů funguje na hranici své kapacity,” řekl Petr Filipec ze společnosti Storyous, která dodává chytré pokladní systémy.

Fáze zavádění elektronické evidence tržeb
 Termín spuštěníObor činnosti
1. fáze1. 12. 2016ubytovací a stravovací služby
2. fáze1. 3. 2017maloobchod a velkoobchod
3. fáze1. 3. 2018ostatní činnosti vyjma těch ve 4. fázi, např. svobodná povolání, doprava, zemědělství
4. fáze1. 6. 2018vybraná řemesla a výrobní činnosti

„Podnikatelé ze druhé vlny vstupují okamžitě do ostrého provozu, kde není pro omyly prostor. Ministerstvo financí navíc dalo najevo, že kontroly budou častější a přísnější. Opět tedy platí, že kdo situaci podcení a nezahájí evidenci k 1. březnu, ten nemůže očekávat, že kontrola přimhouří oko,“ komentoval Filipec.

Podnikatelé se nicméně nemusí obávat postihu, pokud vinou technických problémů při zapojování pokladny bude docházet k výpadku v evidenci. Zákon v metodických pokynech dovoluje platby přijaté v době výpadku odeslat najednou později.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků