Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Dráhy zdraží jízdenky i zákaznické karty

Dráhy od 14. prosince se začátkem nového jízdního řádu zvýší ceny většiny jízdenek. Základní jízdné podraží o dvě koruny. V souvislosti s tím se zvedne i zákaznické jízdné. Za zákaznickou kartu na tři roky zaplatí cestující nově 990 Kč místo dosavadních 600 Kč. Hlouběji do kapes budou mít i studenti do 26 let, protože dráhy mění výši slev.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Dráhy zdraží jízdenky i zákaznické karty

O dvě stovky na 2000 Kč podraží i populární kilometrická banka. Tato služba přitom patří mezi jednu z nejvyužívanějších. Ještě před rokem stál sešit na 2000 kilometrů 1400 korun.

Podle zástupců ČD je zdražení reakcí na inflaci a stále vyšší ceny elektřiny a nafty. V průměru se ceny zvýší o 7,5 procenta.

Dráhy současně chtějí zákazníky přimět k nakupování jízdenek přes intenet. Budou jim připočítávat tříprocentní bonusy. Zároveň se ruší stokorunová přirážka za nákup přes telefon.

Jak zdraží jízdenky
jízdné
nyní
od 14. prosince
základní jízdenky
podraží o dvě koruny
zákaznická karta600
990
kilometrická banka
1800
2000
síťová jízdenka ČDNet
440450
RegioNet 130150

Zdražení pocítí také studenti do 26 let. Doposud cestovali na vydanou průkazku se slevou 55 procent. Slevu dráhy snížily o deset procent. Žákovské jízdné do 15 let se nemění.

Naopak ceny místenek zlevní. Za ty běžné zaplatí cestující o 16 korun méně, a to 70 korun. Majitelé In-karty/RailPlus jen polovinu ceny. Povinná rezervace na vlaky Pendolino zůstává stejná, a to 200 korun.

České dráhy naposledy zdražovaly 15. června. Zřejmě nejcitelnější změnou bylo zdražení kilometrické banky, jejíž cena se zvýšila ze 1600 na 1800 Kč. Základní ani zákaznické jízdné se neměnilo. Důvodem zdražení tehdy byly podle drah rostoucí ceny nafty a elektřiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků