Hlavní obsah
První vlak, provozovaný pod názvem RegioPanter měl svou premiéru v pátek 20. června 2014. Foto: Milan Vojtek, Právo

Dráhy koupily nové vlaky RegioPanter za 2,6 miliardy

České dráhy nakoupily 14 elektrických vlaků RegioPanter od plzeňského výrobce Škoda Transportation. Dopravce chce s nimi jít do plánovaných tendrů na provoz rychlíkových tratí. RegioPantery v současnosti ČD využívají na regionálních tratích, objednaná vozidla ale budou upravena pro dálkový provoz, uvedly v tiskové zprávě České dráhy.

První vlak, provozovaný pod názvem RegioPanter měl svou premiéru v pátek 20. června 2014. Foto: Milan Vojtek, Právo
Dráhy koupily nové vlaky RegioPanter za 2,6 miliardy

"V každém voze budou na rozdíl od regionální verze pouze jedny nástupní dvoukřídlé dveře. Nástupní prostory budou odděleny od oddílů pro cestující příčkou s posuvnými dveřmi. V soupravě bude také více multifunkčních míst pro uložení objemných zavazadel," uvedl člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán.

Vyměnit by se rovněž měla sedadla z regionálních verzí za komfortnější sedačky vhodné pro dálkovou dopravu.

U šestice linek, které mají jít do soutěží do roku 2020, požaduje ministerstvo dopravy klimatizovaná vozidla s bezbariérovým přístupem a kapacitou pro přepravu jízdních kol. Tyto podmínky nové vlaky RegioPanter splňují. U pětivozových souprav slibuje dopravce osm míst pro kočárky a 15 držáků jízdních kol. Kratší třívozové soupravy umožní přepravu šesti kočárků a deseti kol zavěšených na držácích.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz

Nejdříve se mají podle harmonogramu ministerstva dopravy železniční konkurenci otevřít neelektrifikované trati z Plzně do Mostu, z Liberce do Pardubic a z Liberce do Ústí nad Labem. Zde by měl nový provozovatel vzešlý z výběrových řízení začít jezdit do roku 2016/2017 a v případě poslední jmenované na přelomu let 2017 a 2018.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků