Hlavní obsah
Vláda návrh autodopravců zváží. Ilustrační foto. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Dopravci chtějí zrušit zákaz jízd kamiónů, slibují, že nebudou předjíždět

Dopravci ve čtvrtek přišli na vládu s návrhem, podle kterého by místo pátečního zákazu jízd platil pro kamiony pouze zákaz předjíždění. Návrh považují za kompromis. Podle slov premiéra Mirka Topolánka jej vláda zváží. Topolánek po jednání s dopravci uvedl, že "návrh nehodil pod stůl". Dopravci se na oplátku zdrží jakýchkoliv protestních akcí.

Vláda návrh autodopravců zváží. Ilustrační foto. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Dopravci chtějí zrušit zákaz jízd kamiónů, slibují, že nebudou předjíždět

Zástupci sdružení dopravců Česmad Bohemia, kteří ve čtvrtek s premiérem a ministrem dopravy Alešem Řebíčkem jednali, jsou přesvědčeni, že vláda zákazem předjíždění dostojí svému programovému prohlášení. Dopravcům jde především o to, aby mohli na silnice v pátek. Zákaz jízd v neděli jim nevadí.

Premiér nicméně dodal, že Řebíček bude zatím nadále pokračovat na paragrafovém znění novely, která by zakázala jízdu v pátek mezi 15:00 a 18:00. Vláda pověřila Řebíčka tímto úkolem minulý týden. V mezidobí hodlá vláda zjišťovat například názory krajských samospráv na omezení. Čeští občané by dle výzkumů omezení jízdy kamionů uvítali.

Celoroční zákaz jízd kamiónů platí jen v Rakousku

O celoročním zákazu jízd v pátek se diskutuje posledních 15 měsíců, zasazují se o něj především zelení. Usnesení vlády z minulého týdne proto dopravci označili již dříve za politické rozhodnutí před sjezdem zelených, kde ministr životního prostředí Martin Bursík obhajoval předsednické křeslo.

Celoroční páteční zákaz by byl přitom ve střední Evropě ojedinělý. Ze sousedních zemí ho má pouze Rakousko, kde však zákaz platí velmi omezeně. U jižních sousedů nemohou kamiony na silnice od páteční 22. hodiny do pěti hodin ráno v sobotu, omezení se ale týká pouze nákladních aut vyrobených před rokem 1996. Naopak ve všech sousedních zemích platí zákaz jízd v neděli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků