Hlavní obsah

Do vesmíru poletí čtyři Češi a Slováci, každý zaplatí 3,6 miliónu

V České republice a na Slovensku se prodaly zatím čtyři letenky do vesmíru, takzvané vesmírenky. Uvedl to Roman Jonáš, majitel společnosti Typ Agency, která na českém a slovenském trhu zastupuje provozovatele budoucích letů, americkou společnost Virgin Galactic. Vesmírenky se v ČR prodávají od loňského dubna.

Do vesmíru poletí čtyři Češi a Slováci, každý zaplatí 3,6 miliónu

O čtyři letenky se podle Jonáše podělili Češi i Slováci, konkrétnější ředitel být nechtěl. "Jsme s prodeji spokojení, další tři klienti se teď rozhodují a jsou před posledním krokem," uvedl. Jeden výlet do vesmíru s Virgin Galactic vyjde na 200 000 dolarů, což je v přepočtu více než 3,6 miliónu korun.

Ve vesmírné turistice tak drží Češi a Slováci krok se světem. Jonáš řekl, že loni se nejvíce vesmírenek - celkem sedm - prodalo v Japonsku. Na celém světě je prodáno zatím 300 lístků. První čeští turisté by se mohli s Virgin Galactic podívat do vesmíru příští rok. Mateřská loď se nyní testuje v Mohavské poušti na jihozápadě USA, nosná raketa je hotová z 80 procent.

Lety Virgin Galactic budou startovat z vesmírného letiště v Novém Mexiku. Samotnou kosmickou loď vynese do výšky zhruba 15 kilometrů nosný letoun se dvěma trupy, teprve poté se zažehnou raketové motory a raketoplán se ocitne 110 kilometrů nad zemí. Cestující si užijí trojnásobnou rychlost zvuku a přetížení až 3g. Ve stavu beztíže stráví pět minut.

Vesmírného turistu čeká odpočinek a beseda

Vedle pětiminutového poletování po kabině je v ceně zájezdu zdravotní prohlídka, psychologická příprava a třídenní trénink na přetížení. Celková doba letu je asi dvě hodiny. Po návratu se turistovi dostane jednodenního odpočinku a o svých zážitcích si pobeseduje s těmi, které let teprve čeká.

Virgin Galactic bude sice první soukromou společností, která odveze turisty do vesmíru, první turisté však již ve vesmíru byli. Využili možnosti dostat se na oběžnou dráhu na ruských lodích. Prvenství patří americkému podnikateli Dennisovi Titovi, který v roce 2001 strávil na oběžné dráze s ruskými kosmonauty téměř osm dní.

Cesta s ruskou lodí je však desetinásobně dražší než cena letenky Virgin Galactic.

 Přečtěte si také: Učí se lidé mluvit výchovou nebo to máme v genech?

Odpověď se snaží najít vědec pomocí kamer a mikrofonů umístěných ve svém domě.

Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café).

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků