Hlavní obsah
Náplně zahřívaných tabákových výrobků Juul Foto: Elijah Nouvelage, Reuters

Do Česka míří americký výrobce e-cigaret Juul. Doma čelí kontroverzím

V Česku začne své výrobky prodávat kalifornský výrobce elektronických cigaret Juul. Dominantní hráč na americkém trhu nyní čelí kontroverzím kvůli obavám o zdraví uživatelů a nedávno jej opustil ředitel.

Náplně zahřívaných tabákových výrobků Juul Foto: Elijah Nouvelage, Reuters
Do Česka míří americký výrobce e-cigaret Juul. Doma čelí kontroverzím

Český trh je 21. na světě, kde bude značka působit.

Elektronické cigarety Juul se vzhledem podobají USB disku, uvnitř je tekutina obsahující nikotin a příchuti. Zařízení tekutinu zahřívá a kuřáci vdechují uvolněnou páru. V Česku se prodávají e-cigarety různých značek, například od Japan Tobacco. Velcí hráči Philip Morris nebo British American Tobacco nabízejí alternativní výrobky na bázi zahřívaného tabáku.

Česko je v tomto směru alternativním trhem, pravidelně kouří skoro dva miliony lidí, tedy pětina populace. Z toho podle odhadů asi sedm procent kouří alternativní výrobky.

V současné době má Juul více než 70procentní podíl na americkém trhu e-cigaret. Firma tam ovšem nyní čelí velkému skandálu v souvislosti s případy nejméně devíti úmrtí a stovek poškození plic kuřáků e-cigaret. Lékaři upozornili, že ve většině případů uživatelé konzumovali psychoaktivní složku marihuany THC. Výrobci z toho usuzují, že šlo o upravované či nepovolené náplně. Některé americké státy nicméně už preventivně zakázaly prodej ochucených elektronických cigaret.

Výrobci alternativy ke klasickým cigaretám označují za zdravější variantu, protože nedochází k hoření a neobsahují tak například spálený dehet. Dlouhodobé klinické studie, které by zhodnotily vliv e-cigaret na zdraví, ale budou až za mnoho let. Lékaři proto apelují, že z hlediska zdraví je nejlepší nekouřit vůbec.

Na konci září odstoupil šéf Juul Kevin Burns. Firma podle BBC také oznámila, že stáhne v USA veškerou reklamu. Společnost dříve mnozí obviňovali, že její propagace cílí na mládež. Aféra má dopad ale i jindy ve světě, v září například zakázala prodej e-cigaret Indie.

Juul založili James Monsees a Adam Bowen v roce 2015 v Kalifornii, sídlí v San Francisku. Původně se jmenovala Pax Labs, po svém výrobku Juul se přejmenovala o dva roky později. Loni koupil v Juul 35procentní podíl tabákový gigant Altria.

Celosvětový objem prodeje tradičních cigaret se loni podle analytiků ze společnosti Cowen snížil o 4,5 procenta. Výzkumná společnost Mordor Intelligence předpokládá, že růst trhu s elektronickými cigaretami bude v příštích pěti letech přesahovat osm procent ročně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků