Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jana Hanušková, Právo

Do Česka a dalších postkomunistických zemí se vozí horší potraviny, tvrdí studie

Světoví výrobci potravin dodávají na trhy postkomunistických zemí méně kvalitní potraviny v porovnání se zbytkem starého kontinentu. Vyplývá to ze zjištění slovenské asociace spotřebitelů, jak uvedla Česká televize. Zboží nejhorší kvality by se mělo dovážet do Bulharska. Sofie chce kvůli tomu zvážit právní kroky.

Ilustrační foto Foto: Jana Hanušková, Právo
Do Česka a dalších postkomunistických zemí se vozí horší potraviny, tvrdí studie

"Výsledek testu ukázal to, co si mnozí spotřebitelé už roky šeptali. Firmy často posílají nižší kvalitu do nových zemí Evropské unie (EU), kde mají pocit, že se spotřebitelé ještě tak nebrání," informoval předseda Asociace spotřebitelů Slovenska Miloš Lauko. Jak připomněl agrární analytik Petr Havel, s touto skutečností se lze setkat i v Česku.

O problematiku se začal rovněž zajímat i český ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), který by rád obdržel studii o kvalitě k prostudování. Následně by zvážil další postup.

"Nejde o kvalitu, jde o to, že občas se musí produkty přizpůsobit chuti místních. Každá země má své standardy nasazeny jinak vysoko. I v Evropě najdeme hodně rozdílů v chuti, na které musíme reagovat," vysvětluje Paul Polman, generální ředitel společnosti Unilever, třetího největšího producenta potravin a spotřebního zboží na světě.

Evropská unie do sporu vstupovat nechce, neboť potraviny rozhodně splňují bezpečnostní parametry a nejsou nebezpečné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků