Hlavní obsah
Finanční čtvrť ve Frankfurtu nad Mohanem se sídlem Deutsche Bank. Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Deutsche Bank je nečekaně v zisku, navzdory očekáváním a pandemii

Největší německá investiční banka překvapila nečekaně dobrými výsledky za druhé čtvrtletí. Navzdory očekáváním a pandemii nemoci covid-19 dosáhla před zdaněním zisku ve výši 158 milionů eur (4,15 miliardy korun) a po zdanění 61 milionů eur (1,6 miliardy korun). Ve středu o tom informoval server listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Finanční čtvrť ve Frankfurtu nad Mohanem se sídlem Deutsche Bank. Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Deutsche Bank je nečekaně v zisku, navzdory očekáváním a pandemii

Analytici podle FAZ očekávali, že banka skončí čtvrtletí ve ztrátě přesahující 100 milionů eur.

Rezervy na špatné úvěry banka zvýšila meziročně ze 161 milionů na 761 milionů eur (20 miliard korun). Podle standardů Evropské centrální banky (ECB) se bankovní úvěr považuje za špatný, pokud dlužník nesplácí dohodnuté splátky nebo úroky více než 90 dní v kuse.

Banka překvapila druhé čtvrtletí v řadě. I v prvním čtvrtletí dosáhla mírného zisku, navzdory očekáváním, podle nichž měla skončit ve výrazné ztrátě.

Hospodářské výsledky banky přitom v posledních letech táhly dolů náklady na řešení soudních sporů.

Deutsche Bank byla jednou z řady finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize v roce 2007. V rámci urovnání sporu s americkým ministerstvem spravedlnosti, k němuž došlo až na konci roku 2016, musela banka zaplatit 7,2 miliardy dolarů.

Další miliardy musela Deutsche Bank zaplatit kvůli skandálům s praním špinavých peněz ruskými občany nebo s manipulacemi úrokovou sazbou. Když se situace začala zlepšovat, hospodářské výsledky začaly negativně ovlivňovat náklady na restrukturalizaci.

Celkové náklady na ni do roku 2022 banka vyčíslila na 7,4 miliardy eur (170 miliard korun). V rámci restrukturalizace banka postupně ruší celkem 18 tisíc pracovních míst, polovinu z nich v Německu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků