Hlavní obsah
Jeroen Dijsselbloem Foto: Reuters

Daně z majetku jinde než na Kypru nebudou nutné, uklidňuje šéf Euroskupiny

Země eurozóny by neměly mít v rámci případné finanční pomoci obavy, že by s tím souviselo i uvalení jednorázové majetkové daně, jako tomu má být v případě Kypru. Řekl to šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Jeroen Dijsselbloem Foto: Reuters
Daně z majetku jinde než na Kypru nebudou nutné, uklidňuje šéf Euroskupiny

„Je to rozhodně vyloučeno, v jiných zemích není žádná jednorázová daň z aktiv zapotřebí,“ řekl Dijsselbloem v nizozemském parlamentu. Dijsselbloem je nizozemským ministrem financí a předsedá schůzkám ministrů financí zemí eura.

U Kypru to podle něj bylo nevyhnutelné vzhledem k velikosti kyperského bankovního sektoru a nutnosti nákladné rekapitalizace tamních bank.

Původní plán eurozóny vedl na Kypru k velkému pobouření, což ohrožuje jeho přijetí parlamentem. Kyperská vláda dnes předložila parlamentu upravený návrh, který počítá s tím, že vklady do 20 000 eur (zhruba půl miliónu korun) budou od daně osvobozeny. U ostatních vkladů do 100 000 eur návrh nadále počítá se sazbou 6,75 procenta a u vyšších vkladů se sazbou 9,9 procenta.

Eurozóna podmínila o víkendu finanční pomoc Kypru vybráním téměř šesti miliard eur od vkladatelů u tamních bank. To vyvolalo obavy z podobných kroků v jiných zemích eura ohrožených dluhovou krizí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků