Hlavní obsah
Foto: Jan Čech, Novinky

ČR uzavřela dohodu o partnerství, umožní další čerpání fondů EU

Uzavření dohody o partnerství mezi Českou republikou a Evropskou komisí umožní čerpat v nynějším víceletém finančním období do roku 2020 investovat celkem 22 miliard eur (asi 616 miliard korun) z evropských fondů politiky soudržnosti. O uzavření dohody v úterý informovala tisková služba komise.

Foto: Jan Čech, Novinky
ČR uzavřela dohodu o partnerství, umožní další čerpání fondů EU

Česko získá dvě miliardy eur (asi 56 miliard korun) na rozvoj venkova a 31 miliónů eur (asi 870 miliónů korun) na rybolov.

Dohoda je základním dokumentem, kde si komise a ČR určují využití evropských peněz v příštích letech. Vyjednávalo se o ní delší dobu, definitivní verzi česká vláda odsouhlasila na konci července.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

K předchozímu návrhu Prahy měla komise desítky připomínek.

Peníze pomohou ve městech a obcích

Podle komise mají být evropské peníze určeny například na podporu inovací, odbornou přípravu a vzdělávání ve městech i obcích. Pomoci by tak měly při boji s nezaměstnaností a obnově ekonomického růstu. Podpořit by měly také podnikání, boj proti sociálnímu vyloučení a pomohou ekonomice, která bude účinně využívat vstupní zdroje a bude šetrná k životnímu prostředí.

"Investice musí mít v souladu s novou politikou soudržnosti strategickou povahu a musí se zaměřovat na reálnou ekonomiku, udržitelný růst a investice do lidských zdrojů. Prvořadá je přitom kvalita, nikoliv rychlost," upozornil evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn.

Dohoda podle něj obsahuje také strategické směry pro programy, které by v budoucnu měly přispět k podpoře inovací, "přeměně českých malých a středních podniků v tahouny růstu" a potvrdit tak zlepšující se pověst ČR v odvětvích, jako jsou například energetika, strojírenství nebo nanotechnologie.

Bude pokračovat boj i s nezaměstnaností a chudobou

Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor připomněl, že například Evropský sociální fond (ESF) v ČR v letech 2014-2020 může investovat přes 3,4 miliardy eur (asi 95 miliard korun), a pomůže tak plnit cíle evropských strategií týkajících se podpory zaměstnanosti, vzdělávání či boje proti chudobě.

"Doufám také, že modernizace české veřejné správy, založená na novém zákonu o státní službě, bude postupovat podle plánu a brzy přinese občanům hmatatelné výsledky. I tato modernizace by měla obdržet podporu ze strukturálních fondů," upozornil ale také Andor. Právě otazníky kolem zákona o státní službě byly jedním z bodů, o nichž Praha s komisí dlouhou dobu vyjednávala.

Česko bývá také někdy kritizováno za způsob čerpání peněz z programů v minulém období 2007-2013. Také v něm je ale stále poslední dotace možné získávat až do konce příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků