Hlavní obsah
Ilustrační fotografie Foto: Profimedia.cz

ČR má nástupci CS fondů zaplatit 2 miliardy korun

Investiční společnost Akro vysoudila na České republice dvě miliardy korun jako náhradu škody za vytunelované CS fondy. Právě Akro je nástupcem zkrachovalých fondů. O odškodnění rozhodl ve středu Obvodní soud pro Prahu 2. Stát se proti rozsudku odvolá.

Ilustrační fotografie Foto: Profimedia.cz
ČR má nástupci CS fondů zaplatit 2 miliardy korun

"Jelikož jsme ještě neobdrželi rozsudek, nemáme detailní informace. Ale předpokládáme, že se odvoláme," řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Předseda představenstva Akro IS Jiří Trávníček ale věří, že i odvolací soud žalobu Akra na ČR potvrdí. "Myslíme si, že důkazy, které byly provedené u soudu, jsou dostatečně pádné," řekl Trávníček.

Společnost Akro IS převzala zkrachovalé CS fondy i se soudními spory v roce 1998. Rok předtím společnost padla. V roce 1997 ji koupila ruská firmy KosMos, následně z účtů fondů u Plzeňské banky, která také zkrachovala, zmizela více než miliarda korun. Místo nich najednou fond vlastnil bezcenné akcie drůbežárny Příšovice. Čtyři členové vedení byli obžalováni z tunelování a odsouzeni k trestům od pěti do deseti let. Všichni se odvolali a řízení ještě není ukončeno.

Pohledávka v Plzeňské bance

Akro uspěla už loni ve sporu s Plzeňskou bankou. Po jejím krachu v roce 2003 uplatnila pohledávku přes miliardu korun, kterou ale konkurzní správce neuznal. Soud však Akru přiřkl pohledávku asi dvě miliardy korun, společnost odmítla čekat na výplatů a pohledávku loni na jaře prodala firmě Naval za 650 miliónů korun.

Pokud by Akro dvě miliardy na státu opravdu vysoudilo, jeho majetek by se zdvojnásobil. Na informaci reagoval i RM-systém a zastavil s podílovými listy Akro obchodování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků