Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

ČOI varovala před Centrálním registrem dlužníků. Firma z lidí tahá peníze

Česká obchodní inspekce (ČOI) ve čtvrtek varovala před využíváním služeb tzv. Centrálního registru dlužníků České republiky (CERD). Služba za kterou stojí americká firma se tváří jako oficiální registr dlužníků a zákazníci mají po objednání služby problém ukončit předplatné, uvedl ve čtvrtek mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
ČOI varovala před Centrálním registrem dlužníků. Firma z lidí tahá peníze

Služba je oficiálně provozována společností CERD System LLC. sídlící v USA a údajně umožňuje zobrazení údajů vedených v jednotlivých členských registrech státní správy, bankovních registrů, databází soukromých subjektů a nabízí mimo jiné vydání potvrzení o bezdlužnosti.

Pomocí výše uvedeného dokladu má spotřebitel zjistit, zda je v registru evidován jeho dluh vůči bankám, obchodním společnostem, úvěrovým a leasingovým společnostem nebo státní instituci, banky i úvěrové společnosti se však od činnosti CERD distancují a uvádějí, že pro ně tento doklad není relevantní.

„Z informací od spotřebitelů, kteří si na CERD stěžují, vyplývá, že je po registraci problematické provozovatele kontaktovat a ukončit předplatné,” uvedl Fröhlich. Připomněl, že ČOI loni pravomocně uložila provozovateli CERD pokutu 60 tisíc korun, protože klamavě vytvářel dojem, že se jedná o oficiální registr dlužníků v ČR, přestože žádný takový oficiální - státem provozovaný registr neexistuje.

Zákony podobný registr neumožňují

Provozovatel také neinformoval spotřebitele o možnosti odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů, neinformoval řádně o cenách nabízených služeb ani o podmínkách uplatnění reklamace.

Před činností CERD varoval také Úřad pro ochranu osobních údajů. „Zákony ČR neumožňují provozovat žádný centrální registr dlužníků ve smyslu CERD anoncovaným, z něhož by bylo možno vydávat obecně platné potvrzení o bezdlužnosti,” stojí v prohlášení úřadu. Lidem doporučuje se v případě řešení dluhů a insolvence obracet výhradně na veřejné databáze jako insolvenční rejstřík nebo registry, za kterými stojí banky a velcí poskytovatelé úvěrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků