Hlavní obsah
Guvernér ČNB Jiří Rusnok Foto: Milan Malíček, Právo

ČNB zlepšila odhad růstu ekonomiky. Počítá také s posílením koruny k euru

Česká národní banka (ČNB) v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta z 3,4 procenta odhadovaných v listopadu. Podle centrální banky letos česká měna posílí pod 25 korun za euro. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to ve čtvrtek uvedl guvernér Jiří Rusnok.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok Foto: Milan Malíček, Právo
ČNB zlepšila odhad růstu ekonomiky. Počítá také s posílením koruny k euru

Pro rok 2019 ČNB zlepšila odhad růstu HDP na 3,2 procenta z předchozích 3,1 procenta. Odhad centrální banky je o něco optimističtější než ve středu zveřejněná prognóza ministerstva financí. Ta počítá letos s růstem o 3,4 procenta a příští rok s o 2,6 procenta. [celá zpráva]

Centrální banka ve čtvrtek obnovila zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru. Zveřejňování odhadů pozastavila v listopadu 2013 v souvislosti se zavedením kurzového závazku. ČNB odhaduje v letošním roce průměrný kurz koruny vůči euru na 24,90 Kč/EUR. Příští rok pak počítá s posílením na průměrných 24,50 Kč/EUR.

Úrokové sazby dál porostou

V případě vývoje inflace ČNB odhad snížila. V prvním čtvrtletí příštího roku tak čeká inflaci 1,9 procenta, zatímco v listopadu to byla dvě procenta. Pro druhé čtvrtletí 2019 odhad ponechala na 1,8 procenta. „Nedostatek pracovních sil se projeví v rychlém růstu mezd,” uvedl Rusnok.

Centrální banka ve čtvrtek zvedla úrokové sazby, základní sazbu zvýšila z 0,50 a 0,75 procenta. Analytici upozorňují, že v důsledku toho mohou podražit hypotéky a úvěry. Podle Rusnoka je nová prognóza ČNB zpracována tak, že „vidí v podstatě prostor pro jedno další zvýšení úrokových sazeb v letošním roce”. [celá zpráva]

„Nadále očekáváme letos alespoň další dvojí zvýšení základních sazeb až k úrovni 1,25 procenta,” myslí si přitom analytik ING Jakub Seidler.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků