Hlavní obsah
Meziroční růst HDP Foto: David Ryneš, Novinky

Ministerstvo vylepšilo odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,4 procenta

Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,4 procenta. Růst by měl být tažen zejména spotřebou domácností a investiční aktivitou firem a vládních institucí. Úřad zlepšil i odhad pro růst ekonomiky v loňském roce na 4,3 procenta.

Meziroční růst HDP Foto: David Ryneš, Novinky
Ministerstvo vylepšilo odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,4 procenta

V předchozí listopadové prognóze ministerstvo počítalo letos s růstem ekonomiky o 3,3 procenta a pro loňský rok s 4,1 procenta.

Průměrnou míru inflace letos rezort očekává 2,6 procenta. V listopadu úřad počítal s 2,4 procenta. Na růst cen by mělo tlačit zdražování ropy a tlak na vyšší mzdy. Pro příští rok MF odhaduje pokles průměrné inflace na 2,1 procenta. Loni byla průměrná inflace 2,5 procenta.

Ministerstvo počítá také s posilováním kurzu koruny vůči euru. Letos by měl být v průměru kurz 25,40 Kč/EUR a příští rok 25 Kč/EUR.

 Odhady ministerstva financí

2016
 odhad 2017odhad 2018
odhad 2019
HDP2,6 4,3 (4,1)3,4 (3,3)2,6
Průměrná míra inflace0,7 2,5 (2,4)2,6 (2,4)
2,1
Nezaměstnanost 4 2,9 (3)2,4 (2,82,3
Zdroj: MF, v závorce uvedeny odhady z předchozí listopadové predikce

Tuzemské hospodářství by podle úřadu mohl nepříznivě ohrozit vývoj v zahraničí i v ČR. V případě domácího vývoje je hlavním rizikem nedostatek zaměstnanců s vhodnou kvalifikací. Problémem může být i pokračování rychlého růstu úvěrů na bydlení a cen nemovitostí.

Ze zahraničí může vývoj české ekonomiky podle MF ohrozit budoucí uspořádání vztahů mezi Velkou Británií a EU. „Negativní riziko pak rovněž představuje možnost prudkého zpomalení růstu čínské ekonomiky či eskalace problémů italského bankovního sektoru," uvedl úřad.

Česká národní banka v listopadové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 3,4 procenta. Novou prognózu centrální banka zveřejní ve čtvrtek. Česká bankovní asociace minulý týden zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,3 procenta. V roce 2019 by česká ekonomika měla podle ČBA růst o 2,9 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků