Hlavní obsah
 

ČNB vydává nové vzory bankovek. Půjdou hůř padělat

Česká národní banka ve středu do oběhu uvedla nové vzory bankovek v nominální hodnotě 100 Kč a 200 Kč. I když celkový vzhled bankovek zůstává na první pohled zachován, nová platidla mají posílenou ochranu proti padělání a umožňují snadnější zpracování na technických zařízeních.

 
ČNB vydává nové vzory bankovek. Půjdou hůř padělat

Hlavním motivem stokorunové bankovky tak zůstane Karel IV., zatímco v případě dvousetkorunové bankovky to bude i nadále Jan Amos Komenský. Stokoruny uvedené do oběhu v letech 1995 a 1997 a dvousetkoruny, které byly vydány v letech 1996 a 1998, zůstanou i nadále v platnosti a budou postupně nahrazovány novým vzorem v závislosti na svém opotřebení, uvedla centrální banka.

Ochranné prvky bankovek

Foto: ČNB

V případě ochranných prvků nových bankovek byl například doplněn vodoznak o číslice a symbol. Dále je ochranný proužek širší a v závislosti na úhlu dopadu světla mění barvu. Změny jsou i v bezpečnostních prvcích, které jsou viditelné v ultrafialovém světle, doplněny byly například ornamenty.

Ochranné prvky bankovek

Foto: ČNB

„Novými vzory stokoruny a dvousetkoruny završujeme tzv. inovovanou emisi českých bankovek, zahájenou v roce 2007. Změny spočívají zejména v nových prvcích proti padělání. Umožní však také oboustranné zpracování bankovek na moderních strojích, a tudíž efektivnější zajištění hladkého peněžního oběhu, což je jeden z hlavních úkolů České národní banky,“ uvedl k emisi guvernér ČNB Jiří Rusnok. Nové bankovky budou mít poprvé jeho podpis jako guvernéra centrální banky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků