Hlavní obsah
Intervence ČNB Foto: David Ryneš, Novinky

ČNB vydala v březnu na intervence rekordních 520 miliard

Česká národní banka (ČNB) v březnu v rámci intervencí proti posilující koruně na devizovém trhu vynaložila zhruba 520 miliard korun na nákup eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech. Jde o největší měsíční objem od spuštění intervencí v listopadu 2013. Od té doby do konce března ČNB intervenovala v objemu zhruba dvou biliónů korun.

Intervence ČNB Foto: David Ryneš, Novinky
ČNB vydala v březnu na intervence rekordních 520 miliard

Režim devizových intervencí, který ČNB zahájila s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro, centrální banka ukončila 6. dubna. [celá zpráva]

Důvodem nárůstu objemu v březnu byl podle dřívějších vyjádření analytiků tlak investorů s blížícím se očekávaným koncem intervencí i údaje o rostoucí inflaci.

ČNB dlouhodobě uvádí, že jí růst devizových rezerv nevadí a není v tomto ohledu omezena žádným limitem. Devizové rezervy ale mohou přivést centrální banku do účetní ztráty, a to kvůli jejich přecenění po ukončení kurzového závazku.

Spekulativní kapitál

ČNB k tomu dlouhodobě dodává, že její hlavní úlohou není vytváření zisku, ale péče o cenovou stabilitu. Z výsledků hospodaření ČNB za loňský rok vyplývá, že v jejím rezervním fondu by měla banka mít i se ziskem 46,5 miliardy korun za loňský rok zhruba 60 miliard korun.

„Během března došlo k bezprecedentnímu přílivu spekulativního kapitálu, protože investoři sázeli na brzké posílení české měny,” uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

„Spekulace podpořil i prezident Zeman, který naznačil, že konec kurzového závazku je za rohem, a také zasedání Bankovní rady ČNB v samotném závěru března,” připomněl Dřímal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků