Hlavní obsah
Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo

ČNB poprvé od listopadu 2013 intervenovala, aby oslabila korunu

Česká národní banka v pátek poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013 intervenovala. Prodávala korunu a kupovala eura, aby zabránila posilování měny, uvedl server iHNED.cz s odvoláním na mluvčí ČNB.

Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo
ČNB poprvé od listopadu 2013 intervenovala, aby oslabila korunu

„Ano, ČNB byla v pátek na trhu aktivní. Konkrétní výši hladiny (kurzu) nezveřejňujeme,“ potvrdila Novinkám mluvčí centrální banky Kateřina Bartůšková. Nesdělila ani objem eur, které ČNB nakoupila.

Koruna v pátek krátkodobě posílila až na 27,01 CZK/EUR, řekl Novinkám analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Ekonomové intervenci očekávali, spíše ale až v následujících měsících. [celá zpráva]

ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila hospodářství. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 CZK/EUR na 26,98 CZK/EUR a v dalších dnech nad 27 korun.

V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal. Letos v červnu bankovní rada zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun k euru.

Koruna se této hranici blížila i v pondělí, podle dat serveru Patria.cz ji dokonce prolomila. Podle vyjádření mluvčí ČNB ale v pondělí banka na devizovém trhu žádné operace neprováděla.

Může se vám hodit na službě Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků