Hlavní obsah
Guvernér České národní banky Miroslav Singer Foto: Petr Horník, Právo

ČNB neskončí s intervencemi dřív než příští rok

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek konstatovala, že neukončí intervenční režim dříve než ve druhém čtvrtletí 2015. Zároveň nevyloučila ani další posun termínu. Na tiskové konferenci to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Guvernér České národní banky Miroslav Singer Foto: Petr Horník, Právo
ČNB neskončí s intervencemi dřív než příští rok

Devizové intervence centrální banka zahájila loni v listopadu s cílem zabránit deflaci. Kurz chce udržovat kolem 27 korun za euro.

Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou přitom podle Singera protiinflační. To prý znamená, že stoupla potřeba pozdějšího ukončení režimu devizových intervencí, než předpokládá prognóza.

Mezi rizika, která by tlumila růst cen, patří výrazně utlumený cenový vývoj v zahraničí, nižší pozorovaný růst cen potravin, nižší výhled na vývoj regulovaných cen a rozpočtová politika v roce 2015.

Kurz jako před intervencemi nečekejte

Návrat do standardního režimu měnové politiky nebude podle guvernéra znamenat posílení kurzu koruny na úroveň před zahájením intervencí. "V mezidobí totiž dochází k průsaku slabšího kurzu koruny do cenové hladiny i dalších veličin," uvedl.

Bankovní rada ČNB také opět rozhodla ponechat úrokové sazby na historických minimech, které drží už přes rok a půl. Základní úroková sazba tak činí 0,05 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků