Hlavní obsah
Guvernér ČNB Jiří Rusnok Foto: Milan Malíček, Právo

ČNB nechala úrokové sazby rekordně nízko. Ekonomové čekají změnu v druhé půlce roku

Bankovní rada ČNB na prvním jednání po konci intervencí nechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Analytici očekávají zvyšování sazeb ČNB v průběhu léta či do konce roku.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok Foto: Milan Malíček, Právo
ČNB nechala úrokové sazby rekordně nízko. Ekonomové čekají změnu v druhé půlce roku

Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů či hypoték, ČNB ponechala na 0,05 procenta. Sazby centrální banka snížila na minima v listopadu 2012.

Čtvrteční jednání rady bylo prvním „měnovým” po ukončení devizových intervencí 6. dubna.

Jednání o měnově-politických otázkách se koná jednou za šest týdnů, jinak se bankovní rada schází každý čtvrtek. Mimořádně se může změnit i běžné jednání na měnové — což rada udělala právě kvůli ukončení intervencí začátkem dubna.

Intervence centrální banka zahájila v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace s cílem držet kurz koruny nad hranicí 27 korun za euro. V posledních dnech se koruna obchodovala kolem 26,90 koruny za euro, ve čtvrtek odpoledne posílila na 26,76 koruny.

V závislosti na kurzu koruny

Zvyšování sazeb ekonomové očekávají nejdříve ve druhé polovině roku, spíše ale na přelomu letošního a příštího roku. Kroky ČNB budou podle nich záviset na vývoji kurzu. Pokud měna neposílí, zvyšování sazeb může zahájit ČNB dříve, soudí analytici.

Silnější koruna měla podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela centrální bance pomoci tlumit inflační tlaky v ekonomice.

„To se zatím neděje, a tak bude muset centrální banka brzy sáhnout k dalším opatřením. Jejím hlavním nástrojem jsou nyní úrokové sazby. Očekáváme, že k prvnímu zvýšení sazeb po více než devíti letech dojde ještě letos ke konci roku. Jestli koruna nezačne posilovat, ke zvýšení sazeb by dokonce mohlo dojít již v srpnu,” uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků