Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Tony Gentile, Reuters

„Císař je nahý”. MMF říká eurozóně, že euro v současné podobě nemůže fungovat

Mezinárodní měnový fond (MMF) dal ve svém nejnovějším stanovisku k otázce udržitelnosti řeckého dluhu najevo, že se nebude moci podílet na novém záchranném programu pro Řecko, pokud evropské země Aténám výrazně nesníží dluhovou zátěž. Je to ale také chvíle typu „císař je nahý”, která může eurozónu konečně přimět k tomu, aby přešla k fiskální unii, nebo se rozpadla, napsal ve středu ekonomický komentátor listu The New York Times Josh Barro.

Ilustrační foto Foto: Tony Gentile, Reuters
„Císař je nahý”. MMF říká eurozóně, že euro v současné podobě nemůže fungovat

Zpráva fondu konstatovala, že kvůli upuštění od reforem v posledním roce a zejména v důsledku uzavření řeckých bank před dvěma týdny přestal být řecký dluh udržitelný a stal se "vysoce neudržitelným". Do dvou let by mohl dosáhnout až 200 procent řeckého HDP. Do udržitelného stavu jej může nyní podle MMF dostat jen podstatně hlubší zmírnění dluhu, než o jakém byla Evropa dosud ochotna uvažovat, nebo odklad splátek o 30 let. [celá zpráva]

Suchá zpráva MMF předpovídající vývoj řeckých veřejných financí je podle autora v podstatě přiznáním, že eurozóna ve své současné podobě nemůže fungovat. Předkládá tři možná řešení řeckého dluhu a všechna z nich se podle něj rovnají fiskální unii. V ní by bohatší země předávaly peníze na podporu řecké ekonomiky, což ovšem země ze severní části Evropy odmítají jako příliš nákladné.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Různé varianty fiskální unie

"Ale počkat," mohli bychom namítnout. "MMF přece nevolá po fiskální unii; volá po zmírnění dluhu." Jakmile ale bude program úlevy řeckého dluhu dostatečně rozsáhlý, už to podle autora nebude fakticky žádný rozdíl; v obou případech jde o to, že ostatní země eura budou dávat Řecku peníze.

Však také jednou z možností navrhovaných fondem jsou "každoroční transfery do řeckého rozpočtu", to znamená přímé platby ostatních vlád Aténám, což je jasná fiskální unie.

Splácet, až bude Justinu Bieberovi 59 let?

Hlavní doporučovanou možností je ale prodloužení období, po něž by Řecko zemím eurozóny nesplácelo žádné úroky ani jistinu, do roku 2053. To není tisková chyba.

Podle tohoto scénáře by Řecko Evropě nic nesplácelo, dokud by Justinu Bieberovi nebylo 59 let. To je podle komentátora jen fiskální unie pod jiným názvem.

Komu dluží Řecko

Foto: David Ryneš, Novinky

Třetí předkládanou alternativou je zrušení části řeckého dluhu, což sice Německo důrazně odmítá, avšak fiskální unii to připomíná nejméně ze všech možností. Odpuštění dluhu je sice jednorázový fiskální transfer, teoreticky by se ale odehrál pouze jednou a Řecko by po něm mělo stát na vlastních nohou. I tak by ale Řecko bylo závislé na úvěrech od evropských vlád za příznivých podmínek, i když ne tak příznivých jako podle scénáře "starého Biebera".

Zpráva ukazuje reálné náklady Evropy na udržení řeckého členství v eurozóně: evropské vlády budou muset dávat Řecku peníze v té či oné formě a nikdy je nedostanou zpět, píše komentátor.

Nechtějí splátky v znehodnocených drachmách

Základní alternativou takového výsledku je samozřejmě odchod Řecka z eurozóny, což by ale pro evropské věřitele bylo rovněž drahé, protože by mohli očekávat, že jim Řekové budou splácet v devalvovaných drachmách, pokud vůbec budou splácet. To je důvod, proč jsou evropské vlády ochotny platit za udržení Řecka cenu, jakou MMF nastínil.

Činitelé MMF přitom říkají, že nemohou předstírat, že by nový záchranný balík vedl k takovému zotavení řecké ekonomiky a zvýšení produktivity, aby Řecko nakonec všechno splatilo. Pokud si Řecko ponechá euro, bude potřebovat mnohem více finanční podpory, než pondělní dohoda eurozóny s Aténami připouštěla, a MMF evropské vlády žádá, aby to jasně přiznaly, napsal Barro.

Anketa
Přežije podle vás euro v současné podobě dalších deset let?
Ano
14 %
Ne
86 %
Celkem hlasovalo 5493 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků