Hlavní obsah
Sommelier Philip Osenton ochutnává víno na soutěži v Pekingu. Foto: Profimedia.cz

Čínské víno v soutěži porazilo veleslavné francouzské Bordeaux

Čínské víno z oblasti, kde se réva pěstuje teprve deset let, na soutěži vín v Pekingu porazilo produkty z legendární francouzské oblasti Bordeaux, kde má výroba vína několikasetletou tradici. Informoval o tom server news.com.au. Podle AFP je to důkazem zvyšující se kvality vína z Číny.

Sommelier Philip Osenton ochutnává víno na soutěži v Pekingu. Foto: Profimedia.cz
Čínské víno v soutěži porazilo veleslavné francouzské Bordeaux

Vína z řídce osídlené oblasti Ning-sia a z oblasti Bordeaux v pekingské vinárně hodnotila jen podle chuti porota složená z pěti francouzských a pěti čínských znalců. Soutěže nazvané Bordeaux proti Ning-sia se zúčastnilo pět červených vín z každé oblasti, vše ročníky 2008 nebo 2009. Jejich cena se na čínském trhu pohybovala mezi 200 a 400 jüany (mezi 600 a 1200 korunami).

Bordeaux přitom bylo v nevýhodě, protože na vína z dovozu v Číně platí 48procentní daň. Podle agentury Reuters tak soutěžila vína francouzských komerčních a velkoobchodních značek a nikoli produkce z menších château.

Obliba vína v Číně stoupla

Nejvíce bodů u jury získal cabernet sauvignon z vinařství Grace Vineyard v Ning-sia. Čínská vína obsadila i další tři místa, teprve na pátém skončil Lafite Saga 2009 z francouzského regionu Médoc. Podle serveru výsledek připomněl šokující porážku francouzských vín z roku 1976. Tehdy u expertů bodovala americká vína.

Obliba vína v Číně v posledních letech prudce stoupla a země nyní platí za největšího odběratele vín z Bordeaux. Podle analytiků Čína do dvaceti let zřejmě vystřídá USA v roli světové jedničky v konzumaci vín.

Podle porotkyně Fiony Sunové, která je redaktorkou čínského vydání francouzského časopisu o víně Revue du vin de France, výsledek středeční soutěže znamená, že "lidé by měli změnit názor na čínská vína".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků