Hlavní obsah
Čínské akcie oslabily od poloviny června o více než 30 procent. Foto: Kin Cheung, ČTK/AP

Čínské akcie prudce klesly, pád děsí investory víc než Řecko

Čínský akciový trh ve středu výrazně prohloubil pokles a jeho hlavní index tak spadl na čtyřměsíční minimum. Investoři zřejmě propadli panice a čínských akcií se zbavují navzdory novým opatřením úřadů ke stabilizaci trhu. Na burzách v Šanghaji a Šen-čenu ve středu pozastavilo obchodování s akciemi dalších víc než pět stovek firem.

Čínské akcie oslabily od poloviny června o více než 30 procent. Foto: Kin Cheung, ČTK/AP
Čínské akcie prudce klesly, pád děsí investory víc než Řecko

Podle některých globálních investorů by mohl propad čínských akcií představovat pro světové hospodářství větší riziko než současná krize v eurozóně kvůli zadluženému Řecku.

Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, ve středu klesl o 6,75 procenta na 3663,04 bodu. Index už v úterý odepsal 1,8 procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rostoucí obavy investorů se odrážejí i na dalších asijských trzích. Index tokijské burzy Nikkei ve středu uzavřel se ztrátou 3,14 procenta a končil na 19.737,64 bodu. Zaznamenal tak nejprudší denní pokles za více než rok.

Regionální index MSCI pro oblast Asie a Tichomoří se ve středu propadl na nejnižší úroveň od loňského února.

Řecko je v pozadí

Od poloviny června už čínské akcie oslabily o více než 30 procent, což by mohlo mít na druhou největší světovou ekonomiku výrazně negativní dopady. Analytici společnosti Bank of America Merrill Lynch předpokládají, že pokles čínského trhu povede k dalšímu zpomalení hospodářského růstu, k poklesu firemních zisků a ke zvýšenému riziku finanční krize.

"Dnes se vše točí kolem Číny. Řecko je nyní v pozadí, neboť dostalo nový konečný termín (k dosažení dohody o řešení dluhové krize)," řekl agentuře Reuters analytik Ajako Sera ze společnosti Sumitomo Mitsui Trust Bank.

Čínská komise pro regulaci cenných papírů ve středu uvedla, že zaznamenala výrazný nárůst "iracionálních prodejů" akcií. Dodala, že úřady poskytnou makléřským firmám, které půjčily investorům na nákupy akcií velké množství peněz, dostatek likvidity, aby byly schopny zmírnit na trhu "atmosféru paniky".

Centrální banka sdělila, že podpoří stabilitu na akciovém trhu a bude situaci "pozorně sledovat". Propad cen akcií přiměl Peking v minulých dnech k řadě opatření na podporu trhu, včetně embarga na vydávání nových akcií či snížení úrokových sazeb.

Výprodej na akciovém trhu

Na burzách v Šanghaji a Šen-čenu ve středu pozastavilo obchodování se svými akciemi dalších více než 500 firem. Celkově tak již obchody s akciemi přerušilo kolem 1300 podniků. To představuje téměř polovinu ze zhruba 2800 firem, jejichž akcie jsou zaregistrovány na čínských burzách.

Výprodej na čínském akciovém trhu odstartoval poté, co se indexy od loňského listopadu do poloviny letošního června více než zdvojnásobily. Za prudkým vzestupem stáli zejména drobní investoři, využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze.

K zahájení výprodeje přispěla vlna nových akciových emisí, obavy ze zpřísnění pravidel pro výpůjčky k nákupům akcií, nejistota ohledně domácí měnové politiky a snaha vybrat si dosažené zisky před koncem pololetí. Propad za poslední tři týdny už smazal většinu zisků předešlých osmi měsíců.

Burzovní krach by mohl mít nepříznivé dopady na celou čínskou ekonomiku, která v poslední době postupně oslabuje. Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 24 let. V letošním prvním čtvrtletí rostla ekonomika už jen o sedm procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků