Hlavní obsah
Zákazníci si prohlížejí stojany s náramky Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Čínská ekonomika ve skutečnosti neroste, ale klesá, tvrdí experti

Čínská ekonomika nyní ve skutečnosti neroste, ale naopak vykazuje pokles. Shodlo se na tom několik expertů, z nichž někteří tvrdí, že pokles čínské ekonomiky může být i dost citelný. Čína sama odhadla růst svého hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí na roční tempo 7,5 procenta, podle expertů jsou ale tato čísla výrazně nadhodnocená.

Zákazníci si prohlížejí stojany s náramky Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters
Čínská ekonomika ve skutečnosti neroste, ale klesá, tvrdí experti

Snadno odvodit se to podle nich dá například ze statistiky o vývoji zahraničního obchodu. "Když vezmete deset největších obchodních partnerů Číny a sečtete objem jejich vývozu do Číny, vyjdou vám čísla, o kterých čínská vláda nemluví," řekl ve finanční televizi CNBC Robert Barbera, jeden z ředitelů střediska pro finanční ekonomii na Univerzitě Johnse Hopkinse v USA. "Když se na ta data podíváte, vyjde vám meziroční pokles o čtyři procenta," řekl.

"Je možné, že Čína v současnosti vůbec neroste," upozornil zakladatel a partner hedgeového fondu Grandmaster Capital Patrick Wolff. Na to, že data od čínských úřadů nemusejí být spolehlivá, už před lety upozorňovali hlavně takzvaní "čínští medvědi". Tak se říká investorům, kteří jsou k Číně obecně podezíraví a v takzvaný "čínský zázrak" moc nevěří.

Číslům prý nevěří ani premiér

Oficiální statistika, podle které čínská ekonomika teď vykazuje roční tempo růstu 7,5 procenta, ale zhoršení situace jasně ukazuje. Z posledních deseti kvartálů bylo druhé letošní čtvrtletí deváté, které ukázalo pokles tempa růstu. Pokud jsou tato čísla věrohodná, pak je růst čínské ekonomiky na samém dně pásma, které si vláda na letošní rok vytyčila.

"Současného čínského premiéra citoval server WikiLeaks, jak říká, že číslům o HDP (v Číně) nevěří," řekl Wolff, jehož cituje CNBC. "Lidi by měli na čísla o (čínském) HDP zapomenout. Jsou na nic," dodal.

Čínská ekonomika je podle oficiálních čísel druhá největší na světě, za Spojenými státy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků