Hlavní obsah
Státní znak Čínské lidové republiky v pekingském muzeu Foto: Jason Lee, Reuters

Čínská ekonomika se zotavuje, ve čtvrtletí rostla skoro o pět procent

Čínská ekonomika se pomalu zotavuje z koronavirové krize. Hrubý domácí produkt (HDP) Říše středu ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 4,9 procenta. Uvedl to server listu Financial Times.

Státní znak Čínské lidové republiky v pekingském muzeu Foto: Jason Lee, Reuters
Čínská ekonomika se zotavuje, ve čtvrtletí rostla skoro o pět procent

Jako první se v Číně vzpamatovala průmyslová výroba. Nyní se přidává i spotřeba domácností a s ní rostou i maloobchodní prodeje.

Tržby v maloobchodě přitom klesaly sedm měsíců v řadě až do července. Teprve v srpnu vzrostly meziměsíčně o 3,3 procenta a v září přidaly dalšího půl procenta.

„S tím, jak se zvýší důvěra spotřebitelů v ekonomiku, spotřeba domácností by mohla předběhnout investice a mít hlavní podíl na domácí poptávce,” uvedl analytik JPMorgan Asset Management Chaoping Zhu.

Ve druhém čtvrtletí čínská ekonomika rostla meziročně o 3,2 procenta. V čínském kontextu byl růst ve druhém i třetím čtvrtletí bezprecedentně nízký. Nicméně jde o známky oživení po koronavirové krizi.

V prvním čtvrtletí země v reakci na pandemii covidu-19 výrazně utlumila ekonomiku. Důsledkem byl historický propad HDP meziročně o 6,8 procenta. Jednalo se o vůbec první čtvrtletní propad HDP od roku 1992, kdy země začala čtvrtletní data zveřejňovat.

Celkový letošní růst čínské ekonomiky by měl být nejpomalejší od roku 1976, kdy v zemi doznívala drastická kulturní revoluce. Ta pod rouškou boje proti „kapitalistům“ v komunistické straně a na univerzitách znamenala povraždění stovek tisíc lidí takzvanými rudými gardami. Ty byly tvořeny fanatickými mladými přívrženci Mao Ce-tunga, kteří vraždili například univerzitní profesory, které podezřívali ze sympatií ke kapitalismu.

V roce 1976 čínský HDP poklesl o 1,6 procenta. Je třeba podotknout, že ekonomika na tom byla špatně i před zahájením kulturní revoluce. Byla totiž vyčerpána takzvaným velkým skokem vpřed v letech 1958 až 1962, který vyvolal jeden z největších hladomorů ve 20. století a rozvrátil zemědělství.

Hrubý domácí produkt (HDP) Čínské lidové republiky v loňském roce vzrostl o 6,1 procenta. I to byl přitom nejpomalejší růst druhé největší světové ekonomiky od roku 1990.

Čína v posledních desetiletích prodělala nevídanou transformaci ze socialistické na kapitalistickou ekonomiku, ačkoliv je celou dobu u moci Komunistická strana Číny. Právě tato transformace stála za silným růstem v posledních třech desetiletích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků