Hlavní obsah
Čínský rychlovlak Foto: Profimedia.cz

Čínská ekonomika ochlazuje, rostla nejpomaleji za tři roky

Ekonomika nejlidnatější země světa stoupla za letošní první čtvrtletí o 8,1 procenta, což je nejpomalejší růst od druhého čtvrtletí 2009. V posledním čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt vzrostl o 8,9 procenta. Informace zveřejnil čínský statistický úřad.

Čínský rychlovlak Foto: Profimedia.cz
Čínská ekonomika ochlazuje, rostla nejpomaleji za tři roky

Čínská ekonomika zpomaluje už páté čtvrtletí v řadě. Pokles globální poptávky snížil vývoz a Peking omezil přístup k úvěrům s cílem zabránit přehřátí ekonomiky a snížit inflaci.

Neřízené prudké zpomalení růstu ekonomiky by mohlo mít celosvětový dopad, protože by snížilo poptávku po ropě, průmyslových komponentách a spotřebním zboží v době, kdy růst v USA a Evropě je slabý. Mohlo by způsobit i politické napětí, protože čínská vládnoucí komunistická strana se připravuje na změny ve vedení.

Podle Světové banky i analytiků soukromého sektoru Čínu čeká „měkké přistání“ a růst oživí koncem letošního roku. Někteří se však obávají, že růst by mohly klesnout příliš strmě, což by ohrozilo pracovní místa.

Podle odhadů Světové banky a Mezinárodního měnového fondu v letošním roce růst zpomalí na 8,2 procenta. V roce 2010 ekonomika vzrostla o 10,4 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků