Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Oleg Popov, Reuters

Číně dochází vepřové. Sahá do nouzových zásob a přesvědčuje lidi, že stejně není zdravé

Několik velkých čínských měst a provincií sáhlo kvůli nedostatku vepřového masa do nouzových zásob. Oblíbeného vepřového je nedostatek kvůli epidemii afrického moru, jeho cena v Číně za rok stoupla skoro o polovinu, informoval server CNN.

Ilustrační foto Foto: Oleg Popov, Reuters
Číně dochází vepřové. Sahá do nouzových zásob a přesvědčuje lidi, že stejně není zdravé

Kvůli nákaze museli farmáři v Číně utratit víc než 100 milionů prasat. V posední době sáhly na nouzové zásoby mrazeného vepřového nejméně čtyři čínské provincie, kde žije dohromady asi 130 milionu lidí. Maso ze zásob má pomoci pokrýt nedostatek v obchodech a mírnit růst cen vepřového. Do centrálních zásob vepřového by podle CNN mohly úřady sáhnout tento víkend, kdy Čína slaví státní svátek. Poprvé se tak stalo už při oslavách v lednu.

Peking čísla o výši zásob nezveřejňuje, podle odborníků jde o stovky tisíc tun. Letošní výpadek kvůli moru prasat ovšem může být až deset milionů tun. Zásoby poslouží spíš jako velmi krátkodobá pomoc na oslavy, dlouho nevydrží.

Tisk: Vepřové není zdravé

Státní média se proto místní snaží přesvědčit, aby v Číně velmi oblíbené vepřové jedli méně. „Lepší je jíst méně vepřového, protože obsahuje hodně tuku a cholesterolu. Když budete jíst příliš vepřového, snadno přiberete na váze,“ varoval tento týden na titulní straně Lidový deník, oficiální list vládnoucí komunistické strany.

Problém s nedostatkem vepřového ještě zhoršuje obchodní válka s USA, odkud Čína dříve dovážela velké objemy. Nyní chce Peking upustit od dalšího plánovaného zvýšení cel na vepřové, obě strany chystají jednání ve Washingtonu. Součástí obchodu by mělo být také snížení čínských cel na sóju, která je pro Američany důležitým vývozním artiklem.

Vepřové i kvůli silné poptávce z Asie zdražuje také v Evropě. V Česku ceny od začátku roku podle dat ČSÚ stouply zhruba o desetinu. Čína nedávno přestala dovážet vepřové ze Slovenska, kde se také objevila nákaza afrického moru.

Anketa
Jaké maso nejčastěji jíte?
Drůbeží
33.2 %
Vepřové
44.8 %
Hovězí
10.1 %
Ryby
4.9 %
Maso nejím
7 %
Celkem hlasovalo 3940 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků