Hlavní obsah
Na ilustračním snímku budova Bank of China v Hongkongu Foto: Bobby Yip, Reuters

Čína otevře finanční sektor zahraničním investorům

Čína chystá zásadní krok k liberalizaci obřího finančního sektoru země. Zahraniční investoři budou moci vlastnit většinový podíl v čínských bankách a pojišťovnách. V pátek to oznámilo čínské ministerstvo financí, uvedla agentura Reuters.

Na ilustračním snímku budova Bank of China v Hongkongu Foto: Bobby Yip, Reuters
Čína otevře finanční sektor zahraničním investorům

Čína dosud umožňovala zahraničním investorům vlastnit podíl ve výši 49 procent, nově to má být 51 procent. Rozdíl je to klíčový, většinový majitel má rozhodující slovo, i když by si čínské úřady ponechaly bankovní regulaci a dohled.

„Čínský sektor finančních služeb bude zcela otevřen zahraničním investorům během příštích pěti let,“ řekl na tiskové konferenci náměstek ministra financí Ču Kuang-jao. Podle něj nastala vhodná doba pro liberalizaci finančního sektoru. V případě bank se tak má stát do tří let, u pojišťoven o dva roky později.

Banky nejlidnatější země a druhé největší ekonomiky světa disponují obrovským kapitálem, první z nich své pobočky v posledních letech otevřely už i v Česku.
Oznámení čínského ministerstva financí přichází krátce po návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem se nesla v mimořádně smírném duchu a státníci podepsali obchodní dohody za čtvrt biliónu dolarů.

Trump například prohlásil, že neviní Čínu za nefér praktiky v zahraničním obchodě, protože každá země musí myslet hlavně na blaho svých občanů. Dodal nicméně, že  obchodní vztahy mezi USA a Čínou jsou jednostranné a obchodní deficit je obrovský. Trump také vyzval Čínu, aby razantněji jednala vůči Severní Koreji, která pokračuje v jaderných testech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků