Hlavní obsah

Čína otevře dveře americkým firmám do klíčových sektorů

Čína slíbila, že umožní americkým firmám snadnější přístup do klíčových sektorů své ekonomiky, odstraní překážky pro zahraniční firmy na trhu vládních zakázek a dovolí americkým a dalším bankám prodávat na svém trhu podílové fondy. To jsou hlavní výsledky letošních americko-čínských rozhovorů v rámci každoročního Strategického a ekonomického dialogu.

Čína otevře dveře americkým firmám do klíčových sektorů

Zatímco v ekonomické sféře byl patrný pokrok, na diplomatickém poli a zejména u citlivé otázky lidských práv v Číně žádný významnější pohyb nenastal.

Ke klíčové otázce čínské měny americký ministr financí Timothy Geithner uvedl, že Čína musí umožnit rychlejší růst jejího kurzu. To tradičně čínská strana odmítla a náměstek ministra financí Ču Kuang-jao prohlásil, že Peking bude v uvolňování kurzu pokračovat vlastním tempem.

Možnost ucházet se o vládní zakázky

Uměle udržovaný nízký kurz jüanu podle Američanů zvýhodňuje čínské vývozce před americkými na světových trzích a vede k obřím čínským přebytkům v obchodě s USA.

Nejvýznamnějším výsledkem jednání je zřejmě čínský slib uvolnit zahraničním uchazečům přístup na trhy vládních zakázek, na jejichž uzavřenost si stěžují americké i evropské firmy. Peking slíbil, že ustoupí od preferování dodavatele používajících čínské technologie – tato politika měla podpořit domácí inovace, byla však podle USA zástěrkou protekcionismu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků