Hlavní obsah
Čína je pro Německo stále důležitějším obchodním partnerem. Foto: China Daily, Reuters

Čína je pro Německo obchodní partner číslo jedna. USA se propadly až na třetí místo

Čína v roce 2016 poprvé vystřídala Spojené státy v pozici nejvýznamnějšího obchodního partnera Německa. Informoval o tom ekonomický deník Handelsblatt. Protekcionistické plány amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohly tento trend ještě umocnit. Druhým nejvýznamnějším partnerem pak byla Francie.

Čína je pro Německo stále důležitějším obchodním partnerem. Foto: China Daily, Reuters
Čína je pro Německo obchodní partner číslo jedna. USA se propadly až na třetí místo

„Vzhledem k protekcionistickým plánům nového amerického prezidenta lze počítat s tím, že obchodní vztahy mezi Německem a Čínou se budou v budoucnu ještě více prohlubovat,“ uvedl spolkový svaz pro zahraniční obchod (BGA).

Mezi Čínou a Německem se v loňském obchodovalo celkem za 170 miliard eur (4,6 biliónu korun), vyplynulo z údajů Statistického spolkového úřadu (Destatis). Obchod mezi Francií a Německem dosáhl hodnoty 167 miliard eur (4,5 biliónu korun).

USA stále významným odbytištěm

Až na třetím místě zůstaly Spojené státy, dosavadní jednička, s obchody za necelých 165 miliard eur (4,46 biliónu korun). Nicméně pokud jde o německý export, USA zůstaly i nadále odbytištěm číslo jedna. Němci tam vyvezli zboží za 107 miliard eur.

Významným odbytištěm německého zboží byla loni i Velká Británie, která je na odchodu z Evropské unie. Vyvezlo se tam německé zboží za 86 miliard eur.

Západní soused představuje pro Česko vůbec nejdůležitějšího obchodního partnera. V roce 2015 do Německa mířilo 38,6 procenta českého exportu v rámci EU. Na dovozu z EU do Česka se pak Německo podílelo z 39,6 procenta. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků