Hlavní obsah
Sportovní klub Ac Vegas Hradec Králové ,B, přeborník Královehradeckého kraje v lize sálového fotbalu 2013/2014. Foto: Štáb sálového fotbalu

Cigarety se doprodají za staré ceny

Kuřáci pocítí zdražení cigaret nejdříve v březnu. Zákon totiž tabákovým firmám umožňuje, aby až do konce ledna vyráběly se starými kolky. Doprodej začne tedy v únoru a potrvá řadu týdnů, protože zásoby jsou značné.

Sportovní klub Ac Vegas Hradec Králové ,B, přeborník Královehradeckého kraje v lize sálového fotbalu 2013/2014. Foto: Štáb sálového fotbalu
Cigarety se doprodají za staré ceny

Spotřební daň na cigarety stoupne od ledna z 22 na 23 procent maloobchodní ceny. K tomu je ovšem nutné připočítat ještě další zdanění, které dnes u krátkých cigaret činí nejméně 67 haléřů za kus. Po Novém roce se zvedne na 90 haléřů a u dlouhých cigaret ze 79 na 96 haléřů za kus. V květnu pak bude následovat sjednocení daně na 94 haléřů.

Krabička cigaret by tak měla v roce 2004 zdražit v průměru o sedm korun. Kutnohorská společnost Philip Morris ČR, která ovládá přes osmdesát procent tuzemského tabákového trhu, se ale rozhodla plošně zvýšit ceny jen o čtyři koruny. Krátké petry tedy budou místo dnešních čtyřiceti stát čtyřiačtyřicet korun. Sparty zdraží ze 42 na 46 Kč a marlbora z 53 na 57 korun. "Cenové návrhy jsme už zaslali ministerstvu financí, a to je zveřejní ve věstníku," sdělila v pondělí Právu mluvčí Philip Morris ČR Danica Siváková.

V Česku je zaregistrováno 200 značek cigaret. Tak velká konkurence výrobce nutí, aby část dopadu větší daňové zátěže nesli na svých bedrech. Tento postup zvolí i společnost Reemtsma, která je výrobcem cigaret Mars, West a Davidoff. "Své nové ceny přizpůsobíme strategii Philip Morris. Zdražovat tedy budeme jen o tři až čtyři koruny," ujistil Právo finanční ředitel Reemtsmy International Richard Vavřík. Například cigarety West King Size, které jsou nyní za 40 korun, by se tedy měly v příštím roce prodávat za 44 korun, aby neztratily konkurenceschopnost vůči petrám.

Hrozí cigaretová invaze z Ukrajiny

Zmíněnou cenovou strategií se tabákové firmy snaží zabránit také tomu, aby v České republice příliš nestoupl prodej pašovaných cigaret. "Máme na paměti slovenskou zkušenost, kde cigarety zdražily až o patnáct korun, a vzápětí o desítky procent poklesl prodej tradičních značek. Lidé totiž začali masově kupovat cigarety z Ukrajiny, kde krabička stojí jen devět až deset korun," uvedl Vavřík.

Čeští kuřáci si nejen budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, ale od května 2004 přijdou i o lehké cigarety. Směrnice Evropské unie totiž zakazují, aby se na krabičkách objevoval nápis light či milde. Naopak třicet procent plochy přední strany krabičky i kartónu a čtyřicet procent zadní strany bude muset zabírat výstražný nápis, upozorňující na nebezpečí kouření. Vyveden bude černými písmeny na bílé ploše a orámován čtyřmilimetrovým černým rámečkem.

Na otázku, zda se výrobci neobávají, že se tyto změny výrazně projeví na prodeji cigaret, odpověděl Vavřík: "Nemyslím, že by došlo k velkému poklesu. Vždyť i představitelé EU se domnívají, že si na to kuřáci brzy zvyknou."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků