Hlavní obsah
Na ilustračním snímku provozovaný větrný park ČEZ v Německu Foto: ČEZ

ČEZ začne stavět první větrné parky ve Francii

Energetická skupina ČEZ získala ve Francii povolení pro výstavbu a provoz větrných elektráren ve čtyřech lokalitách. První se začne stavět na přelomu roku, informoval ve čtvrtek mluvčí ČEZ Martin Schreier. Větrné elektrárny ČEZ provozuje vedle Česka také v Německu a Rumunsku.

Na ilustračním snímku provozovaný větrný park ČEZ v Německu Foto: ČEZ
ČEZ začne stavět první větrné parky ve Francii

ČEZ získal ve Francii povolení pro projekty ve čtveřici lokalit o celkovém instalovaném výkonu 42,4 MW. „Jsme rádi, že naše projekty na francouzském trhu obnovitelných zdrojů postupují rychle do fáze výstavby,“ uvedl ředitel divize nová energetika a distribuce Tomáš Pleskač. Dodal, že návratnost projektu zaručují předem vyjednané podmínky výkupu elektřiny.

ČEZ vstoupil na francouzský trh obnovitelných zdrojů loni v létě prostřednictvím akvizice devíti projektů větrných farem získaných od developerské společnosti ABO Wind. Pokud ČEZ všechny projekty realizuje, bude jejich celkový instalovaný výkon činit až 100 MW.

Největší tuzemská energetická firma vyrábí většinu elektřiny v jaderných a uhelných elektrárnách, snaží se ale posilovat v oblasti obnovitelných zdrojů. Do roku 2023 plánuje zvýšit instalovaný výkon těchto zdrojů až na 1 000 MW, což je zhruba stejně jako výkon jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín.

V Rumunsku ČEZ provozuje největší pevninský větrný park v Evropě Fantanele-Cogealacv o výkonu 600 MW, další větrné elektrárny běží v Německu. Dceřiné společnosti provozují po celé zemi od Baltu až po Alpy 53 větrných elektráren v desítce parků o celkovém instalovaném výkonu téměř 135 MW. Loni tyto elektrárny pokryly spotřebu zhruba 90 tisíc německých domácností.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků