Hlavní obsah
Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo

ČEZ vyplatí dividendu 33 Kč za akcii stejně jako loni, vedení bude bez odměn

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, 33 korun za akcii před zdaněním. V noci z pátku na sobotu o tom po více než 13 hodinách jednání rozhodla valná hromada firmy. Mezi akcionáře bude rozděleno 17,8 miliardy korun z loňského zisku firmy, stát jako majoritní akcionář získá zhruba 13 miliard korun. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 28. červen.

Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo
ČEZ vyplatí dividendu 33 Kč za akcii stejně jako loni, vedení bude bez odměn

Účastníci valné hromady v sobotu nejprve zamítli návrh představenstva společnosti, který kromě výplaty dividendy 33 korun za akcii žádal také výplatu tantiém pro vedení firmy v celkové výši 21 miliónů korun. Následně byl schválen protinávrh ministerstva financí.

Resort navrhoval dividendu ve stejné výši, s odměnami pro představenstvo a dozorčí radu ČEZ však nepočítal. Tantiémy nebyly vedení společnosti vyplaceny ani v předcházejících třech letech.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží právě přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě společnosti tak vesměs končí podle přání resortu.

ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun. Čistý zisk společnosti očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého se počítá dividenda, loni činil 20,7 miliardy korun, meziročně o pět procent více.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků